Ochránci zvířat jsou tím podle listu pobouřeni. Podle nich jde pod pláštíkem „kulturního dědictví“ o týrání zvířat.

OÖN vysvětlují, že rakouské komisi UNESCO pro řízení o těchto nemateriálních hodnotách bylo navrženo dvacet projektů, z nichž osmnáct bylo pozitivně rozhodnuto. Ten „ptačí“ podle předsedy svazu přátel Riezingera jednomyslně. Rozhodovalo 29 odborníků ze všech spolkových zemí a ze čtyř ministerstev. Kladné posudky vyslovily univerzity ve Vídni a v Innsbrucku. „Uznání není spojeno s žádnou finanční podporou,“ dodává list.

„Ptáčníci“, jichž je ve spolku asi 500, prý prokázali, že při odchytu neporušují zákon a že jde o ústně předávanou tradici. Od 15. září do 30. listopadu mohou být v Solné komoře chytáni stehlíci, hýli, čízci či křivonosky a přes zimu drženi v klecích a vystavováni. Do 10. dubna musejí být vypuštěni do přírody. Ochránci zvířat požadují revokaci rozhodnutí. „Podle nich jde o týrání zvířat,“ píší OÖN.

Parkování seniorů zdarma?

V hornorakouské obci St. Florianu se chystá výstavba nového průmyslového parku, v němž má být i 200 parkovacích míst zdarma. „Jako protiopatření zamýšlí sousední Schärding umožnit parkování v centru města zdarma pro občany starší 65 let,“ píší OÖN. Starosta Standhartinger (Svobodní) to odůvodňuje tím, že město musí myslet na budoucnost. „Nesmíme nechat vnitřní město zemřít,“ říká. „Chceme, aby nejen v nákupních centrech, ale i ve středu města nakupovala a konzumovala i starší generace a mohla tu zdarma zaparkovat.“ Na otázku deníku po realizovatelnosti návrhu starosta říká, že je to otázka vyjednávání.

Lidovecký místostarosta Pacher si to v hospodářsky těžkém roce neumí představit, ale diskuse se jeho strana ráda zúčastní. Jeho sociálnědemokratický kolega Högl připomíná, že každý třetí občan města je starší 60 let. „Nevím, zda má smysl, kdyby za dvacet let měli zdarma parkovat všichni,“ říká v OÖN. Deník dodává, že v dosavadním systému nejvíc křičí hospodští proti placení parkování v čase oběda. Město se ospravedlňuje tím, že plní pokyny zemské vlády.

Biskupství musí spořit

Linecká diecéze bude muset v příštích letech vystačit s rozpočtem minimálně o deset procent nižším, napsaly OÖN. Úsporné plány ostatně diecéze vypracovala už před delším časem se zřetelem na klesající církevní daň vzhledem k demografickému vývoji. Do 2015/2016 má být rozpočet o osm milionů eur nižší než letos. „Do toho ale není započítána nová vlna výstupů z církve po skandálu se zneužíváním,“ poznamenávají OÖN. „Jen v prvních třech měsících roku vystoupilo z římskokatolické církve více než 5000 Hornorakušanů, o třetinu víc než loni ve stejném období. Už tehdy byl ovšem exodus mnohem vyšší než dříve.“ Podle deníku vystoupilo z církve v celém Rakousku o 42 procent lidí víc než loni.

Rakousko se zadlužuje

Státní dluh Rakouska stoupl loni poprvé nad hranici 200 miliard eur. „Včetně dětí a starců je to 24 000 eur na osobu,“ uvádějí OÖN. S dluhem stoupají i výdaje na splátky úroků. Loni na ně musel stát vydat 6,7 miliardy, kolem desetiny celkového rozpočtu. V roce 2013 to bude 11,4 miliardy, tedy 15,2 procenta rozpočtu. „Pro srovnání, rozpočet na školství, umění a kulturu má v roce 2013 obnášet 7,65 miliardy,“ připomíná deník.

Spolky nezchudnou

Město Linec vydá v příštích třech letech na subvencích 116 městským spolkům. „Přes finanční krizi nedojde k žádnému krácení,“ říká v OÖN starosta Franz Dobusch (SP). „Spolky pro nás nejsou žebráky, ale partnery. Potřebujeme je, bez nich by některé věci vůbec nefungovaly.“ Příspěvky budou zvýšeny jen tam, kde budou rozšiřovat činnost, jako například pro víkendové služby Domu pro matky a děti nebo pro zoologickou zahradu vzhledem k přísnějším předpisům na ochranu zvířat.

Zhruba polovina, dva a půl milionu ročně, půjde do sociální oblasti. Milion je rezervován kultuře, 711 900 eur podpoří sport. Fotbalisté LASK dostanou 260 000 eur, hokejisté Black Wings 100 000 atd. „Nezahrnuty jsou tři miliony na obědy zdarma ve školkách, ty jsou rozpočtovány zvlášť,“ uzavírá deník.