„Škoda je odhadnuta na milion sto tisíc korun,“ uvedla k neštěstí tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů. Požár vznikl na půdě bytovky a kompletně zničil střechu. Vážně poškozeny jsou dva byty.

Vykopnuté dveře

První zasahovali střížovští dobrovolní hasiči, kteří pokračovali v akci i po příjezdu českobudějovických profesionálů a dalších sborů. „Nejdříve jsme museli vykopnout dveře na půdu. Jak obyvatelé domu utíkali, zabouchli je, aby tam nemohl vzduch. Když přijely další sbory, hasili jsme naší stříkačkou odlehlý bok, kam by se nedostala auta. Hasili jsme krovy a polévali i dům vedle, aby nechytnul,“ popsal zásah střížovský hasič Petr Šustr.

Jednotka Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje a sbory z Ledenic a Římova likvidovaly požár ze severní strany budovy a s pomocí technického zařízení zalévaly střechu proudy vody i ze shora.

„Ve štítě a v bytě pod půdou jsou praskliny ve zdech a ve stropě. Požářiště budeme hlídat do neděle dopoledne,“ doplnil v sobotu pro Deník ke škodám Vojtěch Špulka. Další ze střížovských hasičů patřil k těm, kterým připadl úkol zajistit, aby se oheň znovu neobjevil. Ještě v sobotním odpoledni nebylo možné na stropě bytu pod střechou udržet ruku, přestože na zdolání požáru hasiči použili několik desítek tisíc litrů vody.

Dva byty se vyklízely. Jeden je v podstatě neobyvatelný. Půda se změnila ve změť ohořelých odložených věcí a rozbitých tašek. Do daleka jsou vidět ohořelé trámy krovu. Celý dům nyní čeká kvůli trhlinám na definitivní posudek statika.

„Příčina požáru je v šetření,“ zmínila mluvčí hasičů a dodala, že zatím nebyla stanovena příčina vzniku ohně.

Velký požár zažil Střížov naposled před několika lety, kdy hasiči likvidovali požár seníku.