To je dobrá zpráva pro ty, kdo by chtěli zvelebit svůj dům a o půjčku požádat. Za poslední dva roky totiž nikoho městská rada, která o půjčkách rozhoduje, neodmítla a českobudějovičtí majitelé domů tak mají téměř stoprocentní šanci peníze z Fondu rozvoje bydlení získat.


„Magistrát nyní eviduje 366 půjček občanům, jimž za posledních pět let půjčil okolo 131 milionů korun,“ upřesnil náměstek primátora Rudolf Vodička. Fond založilo město před dvanácti lety s pomocí státní dotace ve výši 29.900 milionů korun, poskytnuté v letech 1995 až 1997.


„Nyní jsou nejvýznamnějším zdrojem Fondu splátky z půjček a zároveň nabíhající úroky. Kromě toho do něj pravidelně putuje i část příjmů z prodeje městských domů,“ doplnil Vodička.


Lidé mohou požádat o půjčku podle druhu svého záměru, těch je celkem devět. „Půjčit si mohou třeba na obnovu střechy, fasády, zateplení, izolace proti spodní vodě a vybudování nové bytové jednotky. Jednotlivé účely je možné kumulovat,“ vysvětlil náměstek.


Půjčku začínají občané splácet pravidelnými měsíčními splátkami až v následujícím roce a úročena je buď třemi nebo pěti procenty podle účelu čerpání. Dobu splatnosti v rozmezí od čtyř do osmi let si zvolí občané sami.


Žádost o půjčku pro rok 2008 mohou zájemci podat do konce srpna na finančním odboru magistrátu města.