Vyhlášku o použití prostředků fondu vydalo město v roce 1995. Účelem fondu bylo poskytování výhodných půjček na zvelebení obytných budov a bytů na území Českých Budějovic.

„Jedním z příjmů fondu byla i účelová návratná finanční výpomoc ze státního rozpočtu ve výši téměř třicet milionů korun se splatností na deset let od poskytnutí. Tu už město splatilo,“ uvedla tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Radnici se tak otevřely dveře k dalšímu použití peněz, protože závazek ke státu pominul. „O výhodné půjčky s nízkým úrokem byl samozřejmě zpočátku velký zájem a postupem času dokázaly úspěšně uspokojit poptávku fyzických i právnických osob, které vlastnily bytové domy,“ uvedl k historii fondu náměstek primátora Rudolf Vodička.

Vodička však doplnil, že s přicházející konkurencí v podobě stavebního spoření a hypoték zájem o městské půjčky dlouhodobě klesá.

Město proto přistoupilo k zásadním změnám fondu. „Snížili jsme úrokové sazby z některých půjček o jedno procento a přidali jsme pět zcela nových titulů,“ řekl Vodička.

Peníze z fondu je nyní možné navíc využít například na úpravu bytu pro potřeby těžce zdravotně postižených, pro odstranění škod způsobených živelními událostmi, na výměnu oken a výtahů či na výstavbu samostatné garáže nebo její vybudování ve stávajícím objektu.

Na vodu

„Zastupitelé města schválili i druhou výraznou novinku. V praxi to znamená, že peníze už nejsou účelově vázány. Prostředky z fondu, kde je přes sto patnáct milionů korun, můžeme použít na financování potřeb města i na investice do městského majetku,“ vysvětlil podstatu změny náměstek Vodička.

Město si penězi z fondu přechodně vypomůže již letos – například při financování výstavby záložního zdroje pitné vody v Hrdějovicích u Českých Budějovic. Peníze použité mimo fond však do něj mají zase vrátit.