K tomuto kroku se rozhodlo proto, že v poslední době zájem o tyto půjčky s nízkým úrokem velmi upadl. „S přicházející konkurencí v podobě stavebního spoření a hypoték už pomalu ztrácejí své opodstatnění. Proto jsme také přistoupili k zásadním změnám,“ vysvětlil náměstek primátora Rudolf Vodička.

„Snížili jsme úrokové sazby z některých půjček o jedno procento a přidali jsme pět zcela nových titulů,“ upřesnil Vodička. Nově si lidé mohou půjčit například na úpravy bytu pro potřeby těžce zdravotně postižených, na odstranění škod způsobených živelními událostmi, výměnu oken a výtahů, nebo výstavbu garáže.

Každoročně o peníze z Fondu rozvoje bydlení žádá několik desítek lidí. Zatímco v roce 2004 bylo sedmdesát žadatelů, kteří celkem čerpali zhruba 38 milionů korun, loni to bylo už jen 25 zájemců, kteří si půjčili dohromady šest a půl milionu korun.

„Pro letošní rok rada města už schválila celkem třicet půjček v úhrnné výši 11,5 milionu korun,“ dodal Vodička.

Modernizace

Nejčastěji žádají českobudějovičtí majitelé domů o půjčku na obnovu střechy a fasády, vybudování nových bytových jednotek ve stávajícím domě a také na zateplení domu nebo pořízení nového plynového či elektrického topení. Vybírat mohou ale i z dalších titulů na zvelebení bydlení, což jsou například modernizace koupelny a WC, izolace domu proti spodní vodě nebo také připojení kanalizace, vody či plynu a zřízení malé čistírny odpadních vod.

Do konce srpna

Úrokové sazby půjček z Fondu rozvoje bydlení se pohybují od 3 do 5 % a lhůta splatnosti je od čtyř do osmi let. Půjčky na různé účely lze také libovolně kombinovat.

Lhůta pro podání žádostí o půjčky čerpané v roce 2009 končí 31. srpna tohoto roku. Žádosti se podávají v sekretariátu finančního odboru.
Zájemce musí k žádosti předložit stanovisko stavebního úřadu a také musí mít ručitele.