Organizátoři očekávají opět na půl milionu návštěvníků. V halách a na volných plochách se bude prezentovat téměř 350 vystavovatelů. Nebude chybět žádná atrakce minulých let včetně obřího kola. V sobotu se ve 21.45 hodiny rozzáří nad areálem velký ohňostroj, druhý bude ve stejnou dobu příští čtvrtek. V sobotu budou od 10 do 11 hodin všechny atrakce zdarma.

close zoom_in Krást májku je rituál

Rakouští chasníci se znovu chystají na tradiční krádeže májek. Jak napsal deník OÖN, zvlášť pečlivě se po loňské šlamastice ve Schwammingu připravují v obci Christkindl. Loni jejich parta chtěla v nestřežený okamžik vyzvednout z ukotvení májku v „nepřátelské“ obci. Protože se jim ale strom ve 45stupňovém úhlu zaklínil, sáhli – prý z bezpečnostních důvodů – k motorové pile. To vedlo k „cechovnímu“ soudu v hospodě, který oběma skupinám „májkařů“ uložil absolvovat odborné školení z lidových zvyků.

Poučil je Fritz Hagendorf z Lince. Májka může být odcizena v prvních třech nocích po vztyčení, v tu třetí ale jen do půlnoci. „Ukradena“ je až v momentu, kdy leží. Odcizen může být ale i strom teprve ke stavbě připravený. Je zakázáno májku krást v době, kdy je střežena, nebo ve dne. Ke střežení nesmějí být jako „strážnice“ nasazována vozidla. Ukradení více než dvou májek jednou partou je nežádoucí. Při lupu nesmí dojít k materiálním škodám.

Christkindlští prý mají po školení ještě větší chuť na letošní výpravy. Z loňského nezdaru se poučili. Aby dodrželi pravidla, zaklíněnou májku by uvolňovali popruhy a místo příliš slabého nylonového lana by vzali ocelové. Do Schwammingu se prý tentokrát ale nechystají. Tamní mládenci už dali najevo, že si svůj strom budou hlídat lépe…

Nebezpečno v práci

Podle mezinárodní organizace práce ILO umírá na světě ročně 2,3 milionu lidí při pracovních nehodách nebo v důsedcích nemocí z povolání. „Denně je to tedy 6300 osob,“ připomněl linecký Volksblatt ke čtvrtečnímu Světovému dnu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Úraz při práci má poodle ILO ročně na 337 milionů ve 183 členských zemích této organizace.

close zoom_in Odložený chameleon

Neobvyklý nález zaznamenali na skládce na sídlišti v hornorakouském Vöcklabrucku. „Někdo sem odložil chameleona jemenského i s teráriem s poškozeným kabelem,“ napsal linecký list OÖN. Nalezence se do večera ujal školený policista a pak jej předal útulku pro zvířata. Chameleon tohoto druhu dorůstá šedesáti centimetrů, dodal deník.