Nejen trasu na 21 kilometrů nabídl v sobotu 1. června v Českých Budějovicích Mattoni 1/2maraton. Zasportovat si mohli i ti, pro které by hlavní běh byl trochu dlouhý.

Oblíbená je například dm rodinná míle. Mezi startujícími byla i Klára Šiková. Těšilo ji, že si hodně zlepšila čas z loňska. „Měla jsem teď jedenáct minut, minule čtrnáct,“ usmála se žačka páté třídy s tím, že běží ráda, přemlouvat ji nikdo nemusí a příští rok se na trasu vydá zase. Sportuje i jinak, je členkou tanečního klubu, který se věnuje street dance. Uznala ale, že míle je trošku náročná. A o účasti na půlmaratonu zatím rozhodně neuvažuje.

Letos poprvé měl doprovázející tatínek potíže. „Dal jsem dvě stě metrů a potom jsem odpadl, letos jsem prvně nestíhal,“ zhodnotil stručně svůj výkon otec malé běžkyně. Ta připojila, že doprovod se střídá, už to byla i maminka a vloni celý tým. „Minule jsem byla na běhu i s tetou, strejdou a kamarádkou,“ zmínila Klára Šiková.

Na Mariánském náměstí byla už odpoledne připravena hrát běžcům i plzeňská kapela What´s in the box, volně přeloženo Co je v krabici? „Hrajeme už třetí maraton. Byli jsme na těch pražských,“ uvedl za kapelu kytarista Jan Martinek. „Hrajeme jen vlastní tvorbu, padesát čtyři písniček,“ dodal Jan Martinek s tím, že je to dohromady víc času, než některé koncerty.

Podle jihočeského policejního mluvčího Milana Bajcury probíhala akce do podvečera v klidu bez mimořádných událostí.