Také rudolfovský kostel svatého Víta byl v pátek v noci zaplněn více než jindy. Přišlo necelých dvě stě lidí. Zhruba dvojnásobek počtu, který obvykle navštíví nedělní bohoslužbu.

Slavnostní mše se odehrávala v Rudolfově ve zvláštní atmosféře. Kostel byl osvětlen jen spoře, protože žárovky byly zcela nahrazeny svíčkami a loučemi. "Dobrý večer, zatím nerozsvěcovat," vítal všechny příchozí před mší pastorační asistent Martin Hanák a podával každému svíčku s jednoduchým chránítkem proti odkapávajícímu vosku. "Svící máme připraveno na sto šedesát," řekl Deníku Hanák.

Půlnoční mše začínala v Rudolfově v deset hodin a účastnili se jí nejen domácí, ale i přespolní. "Přivezl nás známý autem, náhodou měl cestu. Zpátky už půjdeme pěšky," svěřila se třeba mladá dvojice z nedalekého Nového Vráta. Z Adamova například dorazil jeden z varhaníků a člen zpěváckého sboru Štěpán Klabouch.

Trochu tajemný ráz mše souzněl v Rudolfově s jejím duchovním nábojem, neboť pro římsko - katolickou církev je narození Ježíše Krista jedním z nejdůležitějších svátků. Jeho příchod na Zemi symbolizuje i příchod světla a naději do budoucna. Naději, v souladu s ročním obdobím, potřebovali v minulosti lidé na počátku zimy snad více, než kdy jindy. Čekalo je totiž nejtěžší období roku.

Půlnoční mše je dnes v kostelích mnohdy provedena podle Jakuba Jana Ryby, který je autorem slavné České mše vánoční. Zažít mši v této podobě mohli například návštěvníci kostela v Týně nad Vltavou a v koncertním provedení se zde odehraje Rybova mše ještě 26. prosince.

V pravou půlnoc nabídl na Štědrý den bohoslužbu třeba i chrám svatého Mikuláše v Českých Budějovicích.