„Řadu let bylo zvykem, že jsme na náměstí mezi prvními otevírali stánek s punčem a dalšími teplými nápoji. Lidé byli zvyklí se tu zastavovat už od poloviny listopadu. Teď nám to ale pravidla města nedovolují,“ vysvětluje provozovatel Media baru David Šafránek.


Podle řádu se smí zboží, které je charakteristické pro dané období, ve stáncích prodávat nejdříve patnáct dní před příslušným svátkem. Ten, kdo vyrazí na nákup dárků dříve, si jej patrně odbude na sucho.


„Před třemi lety jsem měla touhle dobou návštěvu z Prahy. Ta dodnes vzpomíná, jak jsme se procházeli městem, stavili se na náměstí na punč, děti si daly čaj. Teď by měla být atmosféra poloviční,“ lituje mladá maminka Eva Freyová.


„Dárky lidé také nekupují jen v době adventu, Krajinská ulice je už dávno vyzdobená, tento týden má začít sněžit, ve Vídni začíná trh zpestřený tradicemi už v polovině listopadu,“ přidává Šafránek další postřehy.


Dobrou vůli a pochopení ovšem nemohou úředníci radnice projevit, pokud jim to nedovolují předpisy. „Jestli bude možné udělit výjimku a prodej punče umožnit i dříve, rozhodne rada města,“ potvrdila včera mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.