VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé zapomněli požádat Masaryka o svolení

České Budějovice - Na snímku z roku asi 1955 je zachycen průvod členů a příznivců Obce baráčníků Čtyři Dvory. Průvod vyšel od restaurace U Slovanské lípy a pokračoval tehdy ještě Masarykovou ulici podél domů na východní straně ulice k pomníku padlých v Sadech Svobody.

13.7.2008
SDÍLEJ:

Průvod baráčníků v Čtyřech Dvorech asi v roce 1955.Foto: Archiv rodiny Čechovy

Baráčníci ze Čtyř Dvorů pořádali průvod každoročně v květnu, většinou podle pamětníků 1. května. Obec baráčníků byla založena po roce 1880 a měla sídlo U slovanské lípy. Ve městě bylo několik obcí baráčníků (Vitoraz, Řehtáčkovice, Jana Žižky).

Baráčníci byli hrdí starousedlíci, kteří se sdružili ve spolku. Propagovali tradiční obyčeje venkovského života, kroje, tance a pomáhali potřebným. Zpočátku, v období c. k., usilovali i o udržení čistoty českého jazyka. Obce baráčníků podporovaly české školství a přispívaly nemajetným studentům.
Na snímku jsou patrně vyšívané kroje nebo košile s vyšívanými ornamenty. Také pečlivě provedené prapory. Na jednom je nápis MARIE KOLÁŘOVÁ, MATKA PRAPORU.

Původně nebylo jméno baráčník zrovna skvělé označení. Souvisí s francouzským slovem „barák“, tj. prozatímní obydlí pro zdravé a nemocné při epidemiích a pro vojenské účely.

V 19. století vykládá Ottův naučný slovník pojem baráčník takto: „Barák slove každá chata, ať již z klestí, prken, nebo z neotesaných kmenů zhotovená. V obecném životě nazývá se tak hlavně chata bez polí, a její majitel baráčník“.

Později: „Baráčník je majitel baráku, chalupy bez polí, anebo vůbec vlastník bídné chalupy“. Ve 20. století je baráčník obyvatel nebo vlastník baráku. Ekvivalentní termín je domkář. Potom se pojem barák přenesl i na činžovní dům. Pojem baráčník se tak od dob Otty značně změnil.

Vzadu na snímku stojí dvoupatrová budova továrny bratří Sattletů (Josef a Julius). Vyráběla kamna, hliněné a šamotové zboží. Reklamním sloganem – Doporučují se prvotřídní šamotová kamna, bílé i barevné, stěnové mosaiky, podlahové desky, šamotové cihly a šamotová moučka. Sattlerů měli dále vlastní cihelnu U hada, kterou spravoval mladý ing. Pavel Sattler (v těch místech je dnes obalovna). Po roce 1950 se v Sattlerce zařídil obchodní podnik Drobné zboží.

První dům vlevo na snímku je Lukášů, druhý je dům Voráčků, za kterým je trochu vidět přízemní dům s pultovou střechou, kde byla v té době SBĚRNA prádla k praní, čištění a barvení, později trafika. Následuje dům Šebestů, ve kterém byl za 1. republiky hostinec Karla Plonera a Jany Eltnerové. V novější době místní knihovna.

Domy byly postaveny po polovině 19. století, přičemž některé v této řadě jsou vyznačeny již na mapě z roku 1827. To byla „mladší“ část Čtyř Dvorů. Protější strana ulice měla domy starší, některé dokonce původně roubené, jak se ukázalo na jaře 2008 u dvou demolic.

Domy na snímku byly zlikvidovány kvůli stavbě nové široké silnice. Ve skutečnosti silnici nepřekážely, o čemž svědčí kaplička sv. Vojtěcha, která tam jediná zůstala jako kůl v plotě. Sama ovšem měla lidově řečeno na mále.

Název Masarykova ulice zavedli zastupitelé obce Čtyři Dvory v roce 1919. Podle Daniela Kováře zapomněli Čtyřdvorští požádat o souhlas T. G. Masaryka, aby se podle něj mohla ulice jmenovat. Vzpomněli si až v roce 1931, požádali ho a T. G. Masaryk souhlasil.

V roce 1955 byla ulice přejmenována na Husovu jako pokračování Husovy třídy od Dlouhého mostu. Hlavním důvodem však bylo, že politickým orgánům se nelíbilo jméno Masaryk. Navrhoval se také název Gottwaldova, ale to neprošlo, protože Čtyři Dvory nebyly již samostatnou obcí a jedna Gottwaldova ulice ve městě už byla (kolem hereckých domů).

Máte doma staré záběry Českých Budějovic a chcete je zveřejnit v tomto seriálu? Není nic jednoduššího. Kontaktujte nás a přijďte do redakce. Vaší pamětihodností se následně potěší čtenáři sobotního seriálu Putování městem. V jeho dalším díle se porozhlédneme na křižovatce u Výstaviště.

Jan Schinko

13.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Výstavba kanalizace uzavře silnici

Ilustrační foto.

Bezdomovci se museli stěhovat

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Jindřichův Hradec - Alkohol zřejmě sehrál velkou roli v sobotu večer, když muž usnul u kolejí a zřejmě ho zachytil vlak. Vyvázl se zraněním hlavy.

AKTUALIZOVÁNO

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

Písek - V neděli před 14. hodinou se stala na silnici I/20 na trase Písek - ČB nedaleko Semic vážná dopravní nehoda. Čelně se střetla dvě osobní auta - Škoda Octavia a Škoda Felicie. Během nehody došlo ke třem vážným a jednomu lehkému zranění. Na místě zasahoval vrtulník. 

Svědci mohou policii pomoci

České Budějovice - Dopravní policisté ze Skupiny dopravních nehod v Českých Budějovicích prosí případné svědky dopravní nehody o pomoc. K incidentu došlo v rozmezí od 10. října od 17 hodin do 11. října do 8 hodin v Netolické ulici před domem č. p. 1180 v Českých Budějovicích. Dosud neznámý řidič vozidlem nespecifikované značky poškodil zaparkovaný vůz tovární značky Ford Focus šedé barvy. Z místa nehody ujel. Informace můžete policii sdělit na telefonním čísle 158.

Policie vyzývá řidiče nákladního vozidla a svědky o pomoc

Dasný - Policisté z Dopravního inspektorátu policie České republiky v Českých Budějovicích prosí veřejnost o pomoc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení