VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasenburk sloužil od nepaměti nemocným lidem

České Budějovice - Na pohlednici z období před 1. světovou válkou s názvem Nová ulice z archivu rodiny Mentlíkovy je zachycena ulice Na Sadech od ústí Jírovcovy ulice směrem k Nové ulici. Nová ulice však začíná až za tehdejším Hasenburkem, dnes poliklinika Sever.

2.3.2008
SDÍLEJ:

Stará pohlednice z ulice Na Sadech s tehdejším Hasenburkem.Foto: Archiv rodiny Mentlíkovy

Sadová třída se lomí vpravo k Besedě na půdorysu původních barokních bastionů. Sady byly tenkrát oplocené a na noc se zavíraly. Velký třípatrový dům vlevo byl postaven v roce 1862 ing. Alexandrem Haasem v dobovém stylu s použitím prvků historických slohů.

V domě si zařídil jeho příbuzný lékař Karl Haas sanatorium. Členové rozvětvené rodiny Haasů patřily k významným občanům města. Pro dům se tak vžil název Haasenburg, lidově Hasenburk či Háznburk. V domě sídlila řada lékařů. Od roku 1906 dětské oddělení MUDr. Josefa Blažka.

V letech 1871 až 1897 sídlil v Hasenburku také německý učitelský ústav. V prostorné budově byly také byty lékařů, několik místností využívala Beseda a sokolové.

Před r. 1912 převzal sanatorium Karla Haase MUDr. Bohumil Růžička. Vybavil sanatorium moderně, přesněji dle reklamy: Sanatorium MUDr. Bohumila Růžičky - léčebný ústav pro chirurgické, ženské a porodní operace. Roentgenové paprsky, elektrické lázně, elektrické proudy vysoké frekvence.

Ve 20. letech 20. století došlo k několika zásadním změnám ve zdravotnictví. V Hasenburku byla zřízena Okresní nemocenská pojišťovna a Středisko sociálních zdravotních institucí. Na průčelí byl instalován nápis OKRESNÍ SOCIÁLNÍ POJIŠŤOVNA. V budově byly dále zřízeny: Poradna pro choroby plicní, Poradna „Naši dětem“, Sociální zdravotní ústav a Zubní ambulatorium Okresní nemocenské pojišťovny.

V roce 1948 vznikla sloučením Okresní nemocenské pojišťovny, Nemocenské pojišťovny soukromých zaměstnanců a zřízenců a Zemědělské nemocenské pojišťovny „Okresní národní pojišťovna“. Ale nevydrželo to dlouho.

K 1. 1. 1952 bylo zdravotnictví sjednoceno tak, že Krajský národní výbor zřídil Krajský ústav národního zdraví (to byla nemocnice a Říhárna) a Okresní národní výbor zřídil Okresní ústav národního zdraví (zkratka OÚNZ). OÚNZ napřed sídlil v jiné budově Na sadech, kde se později usadili hygienici. Již bývalá Okresní národní pojišťovna se v letech 1952 a 1953 likvidovala a budovu po ní získal v roce 1954 OÚNZ.

V letech 1955 až 1957 byla budova, tedy původní Hasenburk, upravena na polikliniku OÚNZ. Na průčelí se potom objevil panelový nemedicinský nápis BUDUJ VLAST POSÍLÍŠ MÍR. Jeden čas nápis i svítil. Byl tam ještě nedávno.

Budově se říkalo normálně „poliklinika“ nebo dokonce „ounz“, šel na ounz, byl v ounzu. Starší generace používala ještě termín nemocenská pojišťovna. Přípona „sever“ se začala používat až v době, kdy se stavěla v ulici Matice školské poliklinika JIH, která byla otevřena dne 6. 5. 1978. OÚNZ jako takový byl zrušen k 1. 1. 1991.

Vpravo v parku byl v roce 1899 postaven Café-salon a Bufet. To byla částečně dřevěná romanticky pojatá stavba. Do 1. světové války byl Café-salon hojně navštěvován. Naproti šikmo byla Beseda, poblíž Volbrechtů, dalo by se říci společenský uzel města. Po válce Café-salon zanikl.

Přibližně v těch místech bylo v roce 1975 instalováno na podstavci dělo jako památník. Konaly se u něj různé akce položení věnců za účasti politických špiček města, ale bez valného ohlasu. Na to dělo si už skoro nikdo ani nevzpomene. Dům s arkýřovou nárožní věží na rohu ulice Na Sadech a Nové ulice byl postaven kolem roku 1900, přesně není zjištěno. Byly v něm ordinace a byty lékařů.

Jan Schinko

Autor: Bohdana Schindlerová

2.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Za šíření dětské pornografie mu hrozí osm let

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
AKTUALIZOVÁNO
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Policisté zjišťují, zda podnikatelé nepodvádějí

České Budějovice - Napilno mají českobudějovičtí policisté z oddělení hospodářské kriminality. Prověřují několik provozoven v regionu, které podezřívají z neoprávněného provozování nebo úmyslného zakrývání podnikatelské činnosti.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Hokejisté ČEZ Motoru odehrají pondělní duel s Prostějovem pro Arpidu

České Budějovice – Po krátké reprezentační pauze bude v pondělí pokračovat první hokejová WSM liga. ČEZ Motor přivítá na svém ledě v Budvar aréně Prostějov. Hrát se bude klasicky od 17.30, ale zápas to bude speciální.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT