VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Pražské sídlilo hned několik mědikovectví

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V roce 1981 byly odstřeleny za Koldomem na Pražské třídě dva dvoupatrové bytelné domy z konce 19. století. První dům na starém snímku byla původně německá zemská hospodářské škola (učiliště) z roku 1899. Na atice měl výpravný dům nápis LANDWIRTSCHAFTLICHE LEHRANSTALT.

25.11.2007
SDÍLEJ:

Třída Míru (Pražská, vlevo část Koldomu. Únor 1981.Foto: Archiv: Jan Schinko

Po roce 1918 byla německá škola zrušena, dům byl upraven pro byty a služby a na atice se objevil nápis LÉKÁRNA. To byla lékárna U sv. Huberta lékárníka Jaroslava Michla a Ludmily Michlové, zařízená před rokem 1923. Později se lékárna přestěhovala na druhou stranu Pražské, kde je dodnes. Není přesně zjištěno, kdy se atika nad hlavní římsou ubourala. V domě si otevřel fotoateliér Vilém Heiden a Otto Heiden holičství. Usadil se Otakar Coufalík, ladič pian, kamnář Josef Dobeš, švadlena Anna Uhrová a doktor Hájek.


V druhém domě podobného stylu s historizujícími štukaturami provozoval mědikovectví Josef Rybák, po něm až do roku 1950 Václav Rybák. Po roce 1918 měl Josef Rybák reklamu: „Výroba měděných a železných kotlů, pařáků, vaniček, jakož i veškerého měděného nádobí, lázeňských kamen, jakož i provádění veškerých prací pro pivovary, lihovary a továrny na cukrovinky“. Zajímavé je, že hned v sousedním domě, (na snímku není, byl zbořen dříve) bylo také mědikovectví a naproti na Pražské byl třetí mědikovec.


V přízemním domě s barokně tvarovaným štítem sídlil mědikovec Jakub Ambrož Měl v titulu „Mědikovectví a cínařství. Výroba aparátů na sodovou vodu, amerických kávovarů a měděného kuchyňského nádobí. Veškeré práce pro lihovary, pivovary a cukrovary“. V tomto domě Jakuba Ambrože byla po roce 1948 mlékárna. Byl to vlastně starší dvorec, kde v druhé částí sídlila firma Josefa Meinert – pivní tlakostroje, ledotvorná a chladící zařízení. Vešel se ještě obchodník dobytkem Václav Kočer, kolář Vojtěch Hubáček a truhlář František Bohoněk. V druhém domě nebyla škola, takže již od roku 1900 se zde střídaly další firmy.


Na snímcích je vidět vlevo část Koldomu.. Právě v tom místě stál renesanční dům Na staré poště, který byl zbořen v roce 1959. Pošta v domě byla prokazatelně už v roce 1533, kdy poštmistrem byl Paul Kheiser, který byl současně majitelem hostince v domě. Hostinec Na staré poště se udržel v domě až do poloviny 20. století.


Stará pošta a poštmistrovský úřad má souvislost s Černou věží. Po roce 1576 se totiž na Starou poštu přiženil k vdově Magdaleně po majiteli Jírovi budovatel Černé věže stavitel Vincenc Vogarelli. Byl poštmistrem asi do roku 1600, kdy úřad převzal jeho syn Kryštof. Současně měl Vincenc Vogarelli dům na náměstí. Ten zase vyženil v roce 1574 (to ještě nebyla Černá věž hotová) se Zuzanou Affunddahinovou, Kryštof Vogarelli poštu přestěhoval do domu zvaný Šmídovna, který vyženil.


Stará pošta přešla na rodinu Veselských. V roce 1613 byl dům, pravděpodobně do té doby gotický, přestavěn v pozdní renesanci. Pošta se ještě několikrát stěhovala na náměstí a zase zpět a na čas se zase do Staré pošty vrátila. Stará pošta byl patrový dům, kde kromě hostince Julie Teverné býval sedlář Alois Havelka, řezník František Dvořák, kamnář Sippel, firma Ornstein .- lihoviny a několik dalších.


Po roce 1981 byl na Pražské za Koldomem postaven nový blok domů zvláštního betonového stylu a parkovištěm v přízemí. V části se etablovala policie s provozovnou pasy a víza.


V roce 1989 a následně, když padla železná opona, tam byly fronty na pasy. Předtím byla „pasovka“ v ulici 28. října. Nedá se říci, že by nové domy za Koldomem byly vyloženě špatné, z určitých hledisek jsou dobré, ale ty původní byly poslední budějovické domy na této straně Pražské a Starého města.

25.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 400 Kč

Obsluha strojů na výrobu nápojů OPERÁTOR VÝROBY NA VARNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dodržování technologických postupů při vaření piva. Odběr vzorků. Měření odpovídajících hodnot. Výdej mláta., Pracovní poměr : na dobu určitou 1 rok + možnost prodloužení, Počet hodin týdně : 38,75 , Kontakt e.mailem : machova@samson.cz. Pracoviště: Pivovar samson a.s. - pracoviště české budějovice, Lidická tř., č.p. 458, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Dana Machová, +420 386 708 120.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 25 000 Kč

Speciální pedagogové SPECIÁLNÍ PEDAGOG SPC. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - magisterské vzdělání v oboru speciální pedagogika, schopnost týmové spolupráce, komunikativnost, ochota pracovat v terénu (řidičský průkaz vítán), bezúhonnost, zájem o práci s dětmi se zdravotním postižením, uvítáme ukončení studia státní závěrečnou zkouškou ze somatopedie nebo psychopedie a logopedie, praxe v oboru výhodou, Více na http://www.arpida.cz/nabidka-zamestnani/411-hledame-noveho-zamestnance-specialni-pedagog-spc , , Multidisciplinární tým, příjemné pracovní prostředí v malém kolektivu SPC, vlastní jídelna, V případě zájmu o tuto pozici zasílejte životopis s motivačním dopisem na uvedený e-mail do 25.5.2018. Pracoviště: Mateřská škola, základní škola a praktická škola při dc arpida - centru pro děti a mládež se zdravotním postižením, o.p.s [253], U Hvízdala, č.p. 1402, 370 11 České Budějovice 11. Informace: Iva Slámová, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 40 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) MANAŽER/KA KVALITY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: identifikování a řešení problémů v oblasti kvality, správa a řešení reklamací, efektivní komunikace se zákazníky, zavádění a vyhodnocování nápravných opatření, řízení systému kvality dle IATF 16949, řízení auditů, , Požadujeme: SŠ/VŠ vzdělání (technický směr výhodou), prokazatelnou praxi v oddělení kvality v automotive průmyslu, AJ slovem i písmem na velmi dobré úrovni, znalost - 8D report, FMEA, PPAP, APQP…., znalost ISO 9001, ISO/TS 16949; výborné komunikační, prezentační a vyjednávací schopnosti, časovou flexibilitu, ŘP "B", Nabízíme: zázemí nadnárodní společnosti, stabilní zaměstnání v nově vybudovaném kancelářském komplexu s moderním designem, možnost osobního a profesního růstu, samostatná a zodpovědná pozice, příspěvek na stravování a ostatní firemní benefity, mzda od 40.000,- Kč dle zkušeností a praxe , Životopis zasílejte na uvedený e-mail: personalni@bbhcz.com, Místo výkonu práce: Prostřední 2807/7, České Budějovice, Nástup možný ihned.. Pracoviště: Bbh tsuchiya s.r.o., Prostřední, č.p. 2807, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Personální odd., .

Vzdělávání a školství - Učitelé na vysokých a vyšších odborných školách 30 000 Kč

Učitelé na vysokých a vyšších odborných školách AKADEMICKÝ PRACOVNÍK - DOCENT, PROFESOR - KATEDRA CESTOVNÍHO RUCHU- spec. MARKETING. Požadované vzdělání: doktorské (vědecká výchova). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: VŠTE - Ústav podnikové strategie, Okružní 517/10, 370 01 České Budějovice, specializace Marketing, Požadavky: min. požadavek docent/profesor v oboru specializace či oboru příbuzném, odpovídající publikační činnost v oboru specializace, znalost AJ výhodou, vyučované předměty a jejich zaměření Marketing, Marketingové řízení, Mezinárodní marketing, Marketingový výzkum, Marketingová komunikace, Public relations, Délka pracovního poměru: na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení (se zkušební dobou 3 měsíce), Typ smluvního vztahu: Pracovní smlouva, Mzdový tarif 30000 - 45 000 (dle pracovního zařazení), možný osobní příplatek, výše v závislosti na dosažené akademické hodnosti, praxi a publikační činnosti, Datum nástupu: září - říjen 2018 nebo dohodou, Nabízíme: 8 týdnů dovolené, dotované stravování, mateřská školka, Požadované doklady: přihláška do výběrového řízení včetně souhlasu se zpracováním osobních údajů dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění, strukturovaný profesní životopis, ověřené kopie dokladů o absolvování vysoké školy, resp. dokladů o dosažených hodnostech a titulech, výpis z rejstříků trestů (ne starší 3 měsíců), přehled dosavadní pedagogické praxe a praxe v oboru, přehled publikační, prezentační a vědecko-výzkumné činnosti., Termín pro podání přihlášky: 10.6.2018, Kontaktní osoba: Valéria Kaiserová, tel. 380 070 202, email: kaiserova@mail.vstecb.cz, Adresa: Okružní 517/10, 37001 České Budějovice, Česká republika. Pracoviště: Vysoká škola technická a ekonomická v českých budějovicích, Okružní, č.p. 517, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Valéria Kaiserová, +420 380 070 202.


Biologické centrum představilo veřejnosti svou práci.
36

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Děti vyráběly hmyzí hotely

Ilustrační foto

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

Chtěli tři body, mají jen jeden

České Budějovice - V posledním domácí utkání se fotbalisté Dynama v neděli se svými nejvěrnějšími fanoušky v zápase s Třincem bezgólovou remízou.

OBRAZEM: V Litvínovicích hledali krále gulášů

Litvínovice - Vůně papriky a dušeného masa se v sobotu rozléhala po Litvínovicích, až se kolemjdoucím sliny sbíhaly.

46. ročník Rallye Český Krumlov ovládl suverénně největší favorit Jan Kopecký

Český Krumlov – Jan Kopecký se stal vítězem již 46. ročníku Rallye Český Krumlov. Na jihu Čech zvítězil už popáté a upevnil si tak svou pozici na čele mezinárodního mistrovství republiky.

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT