Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezbytnou součástí romantické zahrady byl altán

České Budějovice - V roce 1898 si postavila firma Johann Stegmann a synové na Rotplatzu dvoupatrový objekt, ve kterém sídlila administrativa firmy, Stegmannů v domě bydleli, v přízemí byl obchod a vzorkovna, sklady, expedice, na dvoře slévárna barevných kovů a vzadu (až k pozemku, na kterém byla židovská synagoga) velká zahrada s romantickým altánem.

14.9.2008
SDÍLEJ:

Stegmannů zahrada, altán a volejbalové hřiště po vichřici v roce 1956.Foto: Archiv Jana Schinka

Byl to první dům na západní straně pozdějšího Wilsonova náměstí na rohu vznikající ulice, která ještě neměla jméno, dnes U zimního stadionu. Prostor se nazýval neoficiálně Rotplatz. V roce 1915 obdržel název Kaiser Wilhelm - Platz (Náměstí císaře Viléma) a v roce 1919 Wilsonovo náměstí.

Roku 1900 byla opodál postavena romantická vila Lischoli pro hraběte Oliviera Lamezan – Salins a Mathildu Hardtmuthovou a tím se začala rýsovat nová ulice, které se budějovicky říkalo Duftgasse (šlo by přeložit jako Vonná ulice). Z jedné strany v zahradě vily Lischoli voněly kanadské jedle, z druhé strany ze Stegmannů zahrady borovice vejmutovky, smrky a řada oblíbených jasmínů.

V roce 1906 byla ulice nazvána Goetheovou a v roce 1946 Londýnskou. Termín Londýnská se politickým orgánům po roce 1948 hrubě nelíbil, pořád o něm jednali, až v roce 1963 vznikla ulice U zimního stadionu. Mezitím ze stejného důvodu byl zrušeno Wilsonovo náměstí.

Po zakladateli firmy Johannu Stegmannovi (1823 – 1905), převzali podnik Johann ml. a Josef Stegmannovi. V tom čase se zakládaly ve městě kvalitní zahrady, o které se pečovalo. (Např. sady, zahrada u Armáďáku. Byly oplocené a zamykaly se.)

Na zahradě promyšleného půdorysu byl nezbytný altán či besídka – Stegamannů, Lischoli, Okresní dům, Hardtmuthova vila, areál synagogy. Okresní dům měl zahradu se sedmibokým altánem a vodotryskem. Vedle společenské funkce zajišťovaly zahrady stálý přísun ovoce. Stegmannů zahrada a zahrada Okresního domu byly osázeny špičkovými odrůdami ovoce tak, aby od června do října pořád nějaké ovoce bylo. Od jahod, třesní, višní, rybízu, přes slívy, ringle, jablka, hrušky po švestky. Noblesní byla plantáž růží. Není doloženo větší pěstování zeleniny. V Okresním domě za ONV sice zeleninová zahrada byla, ale zeleninu si pěstoval správce pan Guthwirth pro sebe.

Stegmannů zahrada sahala až ke stavební čáře Wilsonova náměstí. Továrna Stegmann a Okresní dům byly od sebe odděleny. Ke stavebnímu spojení obou objektů došlo v roce 1951 za KNV. Tehdy také byly zrušeny v KNV obchody a odstraněny jejich secesní portály. Vznikl rozsáhlý areál KNV, kde probíhaly chodby podél Mozartovy ulice, Wilsonova náměstí a Londýnské ulice.

Stegmannů zahrada zůstala, jak byla, jen před altánem bylo vybudováno hřiště na volejbal. Ze slévárny barevných kovů se vytvořila závodní kuchyně a jídelna KNV. Přistavěly se klubovny.

Nejasné je, jestli již Stegmannů měli malé hospodářství, nebo vzniklo až za ONV a KNV. Mezi dvorem továrny a zahradou byl totiž chlívky a rejdiště. Za KNV v něm závodní jídelna ze zbytků krmila vepře. Ekonomicky to bylo výhodně, ale zřejmě z hygienických důvodů za šéfa kuchyně pana Krůčka, byl chov prasat na KNV zrušen. Vepřové hody na KNV nebyly asi politicky únosné

Na volejbalovém hřišti se hrály turnaje referátů KNV a trénoval zde oddíl Slovan. Hrál se velmi dobrý volejbal (Krčma, JUDr. Loužek, Bezpalec, Kolda, Toman, JUDr. Špička, Beníšek, Hamáček, Hájek aj.). Šatna byla v romantickém Stegmannů altánu. V prostředí jehličnanů a jasmínů. Vedle bývalé slévárny se zřídil bufet.

Pořád se mluvilo o přistavování KNV, až se na zrušené zahradě postavil objekt civilní obrany a v ulici U zimního stadionu nový trakt. Zazděn byl průjezd z Lidické na tovární dvůr, zbořena slévárna. V místech altánu a hřiště je dnes Dobrá jídelna.

Máte doma staré záběry Českých Budějovic a chcete je zveřejnit v tomto seriálu? Není nic jednoduššího. Kontaktujte nás a přijďte do redakce. Vaší pamětihodností se následně potěší čtenáři sobotního seriálu Putování městem. V jeho dalším pokračování se vydáme do nejstarší části města.

Jan Schinko

14.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
11

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Ilustrační foto.

Řídil s kamarádem alkoholem

Zahraniční zkušenosti studentů Jihočeské univerzity

České Budějovice - Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky FF JU se snaží své studenty již v průběhu studia vysílat na zkušenou do zahraničí. 

V pátek naposledy. Kavárna na Sokoláku zavírá. Už je zima, říká majitel

České Budějovice - Pojízdná kavárna Coffee on the Go přivítá v pátek poslední hosty. Od soboty bude zavřená. Příští rok otevře v březnu nebo v dubnu, podle počasí. Podle majitele se už lidé těší do tepla.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Ostré hádce manželů přihlížely dvě děti

České Budějovice - Vyhrocený spor mezi manželskou dvojicí mírnili v pondělí večer v jednom z bytů na sídlišti Máj českobudějovičtí strážníci. Hádce přihlížely dvě malé děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení