„Válí se tady už jak dlouho," upozornil redakci Deníku na „zapomenutou" pneumatiku minulý týden Martin Chmel. „Jestli tu zůstane ještě chvíli, budeme mít skládku přímo na náměstí. Už teď k ní lidi přihodili pár dalších odpadků," dodal mladý muž bydlící nedaleko náměstí a připojil, že se nediví, protože nepořádek podle něj láká lidi přihodit další odpad.

Po dotazu Deníku se ale pneumatika záhy přesunula ke kontejnerům u ulice Fráni Šrámka a přes víkend zmizela. Podle tiskové mluvčí českobudějovického magistrátu Jitky Welzlová nejsou ale černé skládky u kontejnerů na Palackého náměstí ničím výjimečným. „Pneumatika byla objevena ve výklenku kostela a bude odvezena," reagovala na dotaz Deníku Jitka Welzlová a připojila, že v danou chvíli u „pozůstalé" pneumatiky žádné další odpadky nebyly.

Od kontejnerů na Palackého náměstí, které jsou tam na několika místech, odváží firma .A.S.A. podle Welzlové černé skládky minimálně jednou týdně. „Není reálné, aby posádka vozu likvidující černé skládky, procházela i celé okolí a hledala věci, které někdo od kontejnerů přemístil jinam," uvedla k problému Welzlová

Černé skládky ve městě likviduje společnost .A.S.A., která má na starosti likvidaci a svoz komunálního odpadu. Za loňský rok zaplatila radnice za likvidaci černých skládek v Budějovicích asi 1,2 milionu korun. „Požadavky na likvidaci černých skládek se společnosti .A.S.A. předávají pravidelně jednou týdně v pátek s termínem plnění jeden týden. V případě nebezpečného odpadu se černé skládky likvidují bezodkladně," doplnila Welzlová s tím, že požadavky vycházejí z provedených kontrol, oznámení občanů a strážníků městské policie a také z hlášení posádek svozových vozidel.

Podle Václava Supa, tiskového mluvčího českobudějovické městské policie, řešili vloni strážníci celkem 35 případů černých skládek, které byly zdokumentovány a předány na magistrát města.  Ve dvou případech se potom vloni podařilo přímo na místě uložit původcům černé skládky uložit pokutu.