„V zátoce, kam voda neproudí, když je Malše hodně znečištěná, tam nechodím. Když je to trošku zelené, jako teď v hlavním proudu, tak to jde," říká ke stavu řeky Jiří Kužel. V posledních hezkých dnech je pravidelným návštěvníkem lokality u Malého jezu. „Jezdím sem na kole z Máje," říká usměvavý muž a dodává, že na nábřeží je i sprcha, kde se může člověk opláchnout, když vyjde z vody.

Řeka není oficiálním koupalištěm, a tak ji hygienici zvlášť nesledují. Dozor nad ní má jako správce toku Povodí Vltavy. To koupající uklidňuje. „Není to způsobené sinicemi," říká ohledně nezvyklé barvy Jan Flíček, vedoucí budějovického střediska Povodí Vltavy. „Jde o pyly a prach," dodává Jan Flíček s tím, že pro koupající to nepředstavuje závadnou vodu.

Řada lidí je na pyly alergická. Ve vodě ale dochází podle Karla Maxy, tiskového mluvčího Zdravotního ústavu, jehož pobočka sídlí i v Budějovicích, k poškození pylových zrn. „Případná zdravotní rizika koupajících se jsou z hlediska pylu unášeného vodou zanedbatelná ve srovnání s obecnými riziky koupání se v povrchových vodách," doplnil Karel Maxa. Kvůli sinicím už ale hygienici zakázali třeba koupání u Podolska na Orlíku.