Dohromady se jednalo o přibližně 100 kusů munice.

„Takové množství likvidujeme zhruba pětkrát za rok. Většinou to bývá tak do dvou tun,“ vysvětlil policejní pyrotechnik Ladislav Zágiba. Dodal, že během prvních tří měsíců letošního roku už měli jihočeští pyrotechnici 11 výjezdů, při kterých objevili necelou tunu munice.

Zbylá část pocházela z jižní Moravy, protože odpalování se tentokrát zúčastnili také jihomoravští pyrotechnici. Ve speciální přepravce s sebou přivezli i největší střelu ráže 203 mm sovětské výroby, která měřila více než metr a vážila přes 80 kilogramů. Bylo v ní asi 20 kilo trhaviny. Zajímavostí je, že třeba v takové dělostřelecké mině je jí jen kolem 500 gramů.

Ještě před samotnou likvidací museli policisté a vojáci vyhloubit do země pět děr, do kterých munici naskládali. Následně ji obložili plastickými trhavinami tritolem a infernitem, zasypali hlínou a odpálili. Od místa výbuchu se museli vzdálit nejméně 800 metrů a měli na to maximálně osm minut.

Ohlušující rány

Ohlušující rány pak bylo slyšet na kilometry daleko a otřesy půdy prý zaznamenali i odborníci z Fyzikálního ústavu v Brně, kteří pravidelně dávají pyrotechnikům zpětnou vazbu. „Lidé v nejbližším okolí by nic pocítit neměli. Záleží však na podloží, protože v jámách je písek i skála. Když trefíme tu skálu, tak můžou určité otřesy pocítit,“ zmínil pyrotechnik Zágiba.

Podle krajského policejního mluvčího Milana Bajcury vyjíždějí jihočeští pyrotechnici k nejrůznějším nálezům válečných pozůstatků i třikrát týdně, hlavně od jara do podzimu, kdy se pohybuje venku hodně lidí. Při nálezu jakékoliv munice, ať už malé nebo velké, je nejdůležitějším pravidlem na nic nesahat a rovnou volat na linku 158.

„Pyrotechnik musí veškerou munici zajistit. Pokud je to možné, tak rozmontuje na místě rozbušku. Když to nejde, tak ji bezpečně odveze do skladu, kde ji následně rozebere. Ve spolupráci s armádou pak pravidelně provádíme tyto trhací práce,“ uzavřel mluvčí Bajcura.