Ochranáři si posvítili na rysy, kteří se toulají po Šumavě. Bohužel nádherné šelmy se stávají oběťmi pytláků.
„Tým zoologů z národních parků Šumava a Bavorský les realizuje na Šumavě již šest let telemetrický výzkum velkých savců, který je finančně podporován z evropských fondů,“ říká mluvčí parku Jana Zvettlerová. „Díky nejmodernějším technologiím sledujeme nejenom počty zvířat, ale i jejich pohyb a konzumaci kořisti.“

Kromě sledování jelenů a srnců se telemetry team zabývá také monitoringem česko-bavorské populace rysa ostrovida.
„Na Šumavě získáváme data pomocí GPS, jsou přesná a časově úsporná. Díky záznamům z obojků, kterými jsou rysi a další savci vybaveni, dostáváme v pravidelných intervalech pomocí SMS informace o aktivitách sledovaných jedinců,“ říká Luděk Bufka, referent oddělení zoologie šumavského parku.
Během zimy 2009–2010 zoologové nainstalovali na ploše 700 km² na 57 lokalitách 114 fotopastí. Ty zachytily deset jedinců rysa a osm koťat. Odhalily i přítomnost pěti skupin samic s mláďaty. V průměru mají rysové dvě mláďata, jejichž úmrtnost do věku dvou let je padesátiprocentní. Samci mají své domovské okrsky na ploše 438 km² a samice 278 km². Denně samci nachodí na úseku dlouhém čtyři km sem a tam až 21 km a kojící samice na úseku 2,1 km necelých 0,4 km.

Výzkumníci také zjistili podle zbytků kořisti, že rys nejčastěji žere srnce, jeleny, méně pak prasata a hlodavce.
„Smutným zjištěním je, že sedm telemetricky sledovaných rysů bylo upytlačeno. Bohužel pytláctví stále trvá. V letech 1989–2006 bylo na Šumavě potvrzeno celkem 56 případů pytláctví,“ doplnil tragickou statistiku Luděk Bufka.