Návrh na radu města přinesl radní David Slepička. „Já jsem to navrhl na radě města k projednání. Podněty dostávám z řad veřejnosti, lidé mě kontaktují s tím, že pouštění pyrotechniky je neřízené. Většinou jde o lidi, kteří mají malé děti, pak majitele psů a koček,“ vysvětlil záměr radní. Podle něho zábavní pyrotechnika vadí zvlášť lidem na sídlištích. „Když někdo střílí rachejtle ve dvě ráno v sevřeném prostoru mezi paneláky, tak to je nepříjemné,“ přibližuje s tím, že kromě jednoho člena se všem návrh zamlouval.

Musí jej však nejprve schválit ministerstvo vnitra a poté návrh prodiskutují zastupitelé. Pobaví se i o čase, kdy bude možné odpalovat výbušniny na silvestra a Nový rok.

Zimní krajina v obci Dynín na Českobudějovicku.
Zimní procházka Dynínem

Starosta města Týna nad Vltavou, Ivo Machálek, potvrdil, že budoucí vyhláška, kterou většinově podpořila již rada města, by zakázala používání pyrotechniky na volných prostranstvích města mimo silvestr a Nový rok. „A v mimořádných důvodech může rada povolit pořádání ohňostroje. Když jsou slavnosti tak součástí je ohňostroj, takže vyhláška by asi povolila určité výjimky,“ vysvětlil plány starosta. „Já s tím osobně problém nemám, protože když vidím některé floutky, kteří hážou petardy mezi psy a matky s kočárky, tak to není úplně dobře. Na druhou stranu, když někdo slaví například narozeniny na zahradě a neruší druhé…Nejsem zásadně proti rachejtlím, ale ve veřejném prostoru s tím nemám dobré zkušenosti,“ zamýšlí se.

Nejprve musí vyhlášku odsouhlasit ministerstvo vnitra a vltavotýnští zastupitelé.

S návrhem přišel radní David Slepička, který dostal podněty od občanů, jež chovají domácí mazlíčky a bydlí zejména na sídlištích v panelácích. Výbušniny podle jeho slov ruší především malé děti, psy a kočky.

Podobná vyhláška platí v krajském městě. Zakazuje užívání a provozování pyrotechniky na všech veřejných prostranstvích, u nemocnice, na sídlištích, ve čtvrti v Suchém Vrbném a v centru města. Zákaz se nevztahuje na 5. a 6. prosince a na 31. prosince a 1. ledna. Rada města České Budějovice však může při některých akcích pořadatelům udělit výjimku.

Na Budějovicku jsou ale i města, která výbušniny na zastupitelstvech projednávat zatím nemusela.

Podle novohradského starosty Vladimíra Hokra město nevnímá nyní pyrotechniku jako velký problém. „Jsou tady různé objekty, kde se konají ohňostroje v průběhu roku, pořadatelé na ně mají oficiální zkoušky a tyto akce jsou schválené. Jinak s lidmi, kteří by nám tu házeli dělobuchy a dělali nepořádek, to tak hrozné není. Takže jsme toto téma zatím neřešili. Ale v momentě, kdy se o tom začne mluvit, tak je možné, že někdo podá návrh a já se nebráním tomu otevřít diskuzi. Doteď jsme neměli příliš podnětů od veřejnosti nebo z řad zastupitelů,“ dodal.

  • Pestrobarevné ohňostroje lidé vítají, ale někteří obyvatelé měst si stěžují na hluk, který při odpalování vzniká.
  • V Českých Budějovicích je provozování zábavní pyrotechniky omezeno vyhláškou.
  • Podobně zábavní pyrotechniku řeší radní v Týně nad Vltavou. Chtějí ji povolit na silvestra, Nový rok a na výjimečné akce.
  • Schválit ji musí zastupitelé.
Velký mediální ples 2020 v Metropolu
Mediální ples zahájil plesovou sezónu