Rachot stavebních strojů v Lannově třídě by měl z větší části ustat do měsíce. Hlavní českobudějovický bulvár se blíží k ukončení rekonstrukce. Zdrží se jen instalace vodního prvku u křižovatky Lannovy a Nádražní ulice.

Chodci i místní obyvatelé už na ukončení prací netrpělivě čekají. „Obcházíme to radši Jeronýmovkou,“ popisuje každodenní cestu do školy studentka obchodní akademie Kristýna Kohoutová, která do Českých Budějovic dojíždí z Velešína. Když je slunečno, tak se na Lannovce práší, když prší, objeví se na mnoha místech bláto. Podle studentky jsou pak třeba boty hned zašpiněné. „Taky to radši obcházím,“ přizvukuje její kamarádka Blanka Tylová, studentka, která bydlí v Suchém Vrbném.

Zpoždění

Jako na vysvobození čekají na konec rekonstrukce i obyvatelé domů v Lannově třídě a blízkém okolí. „Stačí, aby jeden chlap rozřízl cihlu a Lannovka je šedivá. Když otevřu okno, mám na parapetu nános prachu,“ popisuje zkušenost s rekonstrukcí Monika Urbanová.

Lidem vadí i to, že se mění trasy, kudy se dá stavbou procházet. „I když se tam o víkendu nic neděje, musí se obcházet půl Lannovky,“ zní další komentář k rekonstrukci.

Podle původního plánu mělo být vše hotovo ke konci června, ale práce se trochu protáhnou. „Dokončení je posunuto pouze o měsíc,“ řekla Deníku náměstkyně primátora Ivana Popelová. Základní stavební úpravy mají podle Popelové skončit v plánovaném termínu, ale o měsíc se zdrží práce na vstupu do Nádražní ulice kvůli změnám vodního prvku.

„Na žádost investora, kterým je město, se ten projekt přepracoval. Původně to měla být fontána složená z 25 vodních trysek,“ uvedl architekt Zdeněk Urbanec, autor návrhu. Nakonec se ale nedaleko Nádražní ulice objeví dva „potůčky“ s desetkrát menší spotřebou vody, splývající se zádlažbou, přístupné pro děti, aby si tam mohly hrát. Podobně, jako si dnes děti hrají s prameny fontán u křižovatky s ulicí Na Sadech. Nedaleko nádraží vznikne u „potůčků“ i prostor ohraničený několika stromy, který umožní příležitostné výstavy výtvarných děl.

Zachovat se v Lannovce podařilo tři vzrostlé platany. Ve třetí rekonstruované části je doplní přes čtyřicet různých kusů dalších dřevin.
Investorem akce je město za spoluúčasti evropských finančních prostředků. Na druhou etapu rekonstrukce (mezi ulicemi Jeronýmova a Štítného) město získalo 18,5 milionu korun. Na současnou třetí etapu pak 30 milionů korun.

„Předpokládané náklady stavby ve druhé a třetí etapě jsou téměř 166 milionů korun,“ uvedl celkovou částku, kterou si opravy vyžádají, náměstek primátora František Jelen.

Rekonstrukce se týká nejen vozovky nebo osvětlení, ale i inženýrských sítí v Lannově třídě.