„Zatím jsme na týdenní zkoušky nainstalovali radar, ze kterého nám vylezla řada informací. Například, že zde přes den projede skoro tři tisíce aut a že naprostá většina řidičů jezdí vyšší rychlostí. Chceme proto tady něco udělat, ale abychom na dvě hodiny zablokovali silnici, tak to si myslím, že je krajní řešení,“ řekl včera starosta vážným hlasem.


Podle prvního muže obce ale zákony příliš možností, jak zpomalit auta v obci, nepřipouštějí. „To opravdu nechápu, že všude v republice jsou radary a tady být nemůže,“ doplnil Havel. „Jediný a možný legální způsob je osvětlený či zvýrazněný přechod pro chodce,“ upozornil.


Češnovice tedy uvažují o podobném systému, který již pár měsíců funguje na Borku u Českých Budějovic. Speciální blikající světélka umístěná přímo ve vozovce se tam rozsvěcují, když chce přechod někdo přejít. „Mohu říci, že to pomáhá. Řidiči před přechodem zpomalují,“ uvedl při včerejší diskusi zástupce Borku.


Opatření by mohl také pomoci radar, který ukazuje rychlost. Dopravní policie by nebyla proti. Nejen obyvatelé Češnovic, ale i nedalekého Dasného pochopitelně však už roky touží po osvobozujícím obchvatu. Ten je ale především kvůli nedostatku peněz v nedohlednu.