Zastánci radaru naopak tvrdí, že jeho přítomnost na našem území přinese vesměs samá pozitiva. „S umístěním radaru na českém území souhlasím,“ říká hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.


„Trochu mě děsí postoje těch občanů, kteří se samozřejmostí počítají s jistotou naší ochrany, vyplývající z členství České republiky v Severoatlantickém paktu, ale už nehodlají připustit, že bychom i my měli něčím přispět v zájmu bezpečnosti druhých,“ míní Zahradník.


Do této kategorie podle něj patří i otázka umístění radaru na českém území. „O tom nelze rozhodovat všelidovým referendem. Hrozí, že větší váhu budou mít emoce, než vysoce odborná argumentace.“


Ten bude jedním z hostů dnešní diskuse na Malé scéně DK Metropol. Od 19 hodin tu můžete i vy říct svůj názor na radar, probrat všechna pro i proti například s vládním zmocněncem pro komunikaci o radaru Tomášem Klvaňou. Chybět nebudou ani Lubor Koudelka ze sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany ČR, Luděk Pekárek z národní referenční laboratoře pro neionizující záření Státního zdravotního ústavu v Praze a náměstek ministra financí Ivan Fuxa. Nenechte si tutu příležitost ujít.