Kromě dvou kamer u pivovaru Budvar a na Dlouhé louce od jara přibudou také radary například na Lidické, Senovážném náměstí anebo na sídlišti Máj.
„Je to nesmírně příznivá zpráva, protože v silách státní ani městské policie není ohlídat provoz na všech místech,“ uvedl včera primátor Juraj Thoma. „Jejich hlavní přínos vidím ve zvýšení bezpečnosti provozu, protože dodržování předpisů v některých případech skutečně jinak než represí vynutit nelze,“ doplnil Thoma.


Deset pevných kamer bude na provoz od jara příštího roku dohlížet pouze ve vybraných hodinách dne. Samotné zařízení nejen, že přestupek zaznamená, ale také k němu připraví daný protokol s fotografií.


„Dokument pak poslouží jako důkazní materiál ve správním řízení. Vyřízení přestupku je tak relativně jednoduché,“ upozornil první muž radnice s tím, že město bude vybírat pokuty od nezodpovědných šoférů zcela v rámci zákona.

Náměstkyně Ivana Popelová: Počet kamer magistrát v budoucnu možná ještě rozšíří

Od jara nasadí radnice na řidiče v Českých Budějovicích přísnější metr, a to deset pevných radarů.
Během roku 2005, kdy se na dvou křižovatkách radary testovaly, zaznamenaly kamery přibližně čtvrt milionu dopravních přestupků na tři měsíce!


„Vzhledem k očekávanému vysokému množství přestupků, počítáme s posílením správnho odboru o tři úředníky. Mzdové náklady na ně se bez problémů zaplatí z vybraných pokut,“ uvedla včera náměstkyně primátora Ivana Popelová. „Veškeré náklady na provoz a údržbu jdou totiž za provozovatelem, společností Czech Radar,“ doplnila náměstkyně s tím, by radary do městského rozpočtu mohly dokonce peníze přinášet.

Výběrové řízení

Soutěž, kterou schválila ještě minulá rada města, se konečně po více než roce podařilo ukončit.


„Nabídku poslali dvě společnosti, ale vybírali jsme jen z jedné. Což nás samozřejmě mrzelo, protože je vždy lepší možnost si vybrat,“ řekla Popelová s tím, že jednu firmu museli radní ze soutěže vyloučit. „Chyběl tam dokument, a to konkrétně čestné prohlášení, které je předepsané zákonem. Než se ale veřejná zakázka uzavře, tak bude určitě chvilku trvat až začneme měřit. Prvního dubna by ale mohlo už začít,“ vysvětlila.


Společnost, kterou rada města vyloučila z výběrového tendru se ale bude odvolávat na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Pevné kamery

Před několika měsíci magistrát dokonce uvažoval, že osadí u křižovatek jen prázdné krabice a několik samotných měřicích zařízení by se pak po křižovatkách točilo.


„Původně jsme mysleli, že by se kamery stěhovali, ale bude se jednat o stabilní radary,“ shrnula Popelová plány radnice a doplnila, že do budoucna by se mohlo deset radarů rozrůst na další místa.


Podle slov náměstkyně primátora s provozem radarů nebude problém ani po právnické stránce.
„Je to vše v souladu se zákonem. Provoz měří město, ale nemusí už měřit automobily přímo na svých zařízeních,“ uzavřela a podotkla, že město má radary pouze pronajaté.

MÍSTA, KDE BUDOU RADARY

1) Dlouhá louka – Husova

2) Pražská – K. Světlé

3) Mánesova – Lidická

4) Husova – Strakonická

5) M. Horákové – A. Barcala

6) Senovážné nám. – Žižkova

7) Rudolfovská – Okružní

8) Strakonická – Pekárenská

9) Ledenická na vjezdu do Českých Budějovic

10) Branišovská – M. Horákové