Smutným faktem je, že mnoho nadějí na vybudování nových stezek ve městě cyklisté nemají. Mezi ty, kteří v zájmu vlastní bezpečnosti pravidla občas poruší, patří 76letý penzista Jiří Doubek z Budějovic, kterého v pátek zastavili policisté na chodníku u Perly.

Na svou obhajobu řekl, že když kdysi jel po silnici u hlavní pošty, předjelo ho neznámé auto, ze kterého chtěla vystoupit žena. „Seděla na zadním sedadle, otevřela dveře 
a já do těch dveří narazil. Spadl jsem na zem, zranil si koleno, ale oni ujeli. V mém věku už budu těžko jezdit po silnici. Když to jde, jedu raději po chodníku. Jakmile je tam hodně lidí, samozřejmě slezu a kolo vedu, přece mezi nimi nebudu kličkovat," popsal Jiří Doubek. Podobně mluvil 
i čtyřicátník Michal Dosek 
z Pražské třídy, kterého policisté zastavili jen o chvilku později. Ten často doprovází děti do školy v Grünwaldově ulici. Většinou jezdí po stezce. Když potřebuje do města, raději volí chodník.

„V této džungli, která je tady na Pražské, jsem si nikdy netroufl jet po silnici. Mám z toho strach, je to opravdu nebezpečné," zdůvodnil svou jízdu po chodníku Michal Dosek. Zároveň dodal, že podle jeho mínění je jihočeská metropole vlastně vybavená cyklostezkami poměrně slušně. Místa z historického centra dál do Stromovky dokonce označil za „dost dobrá." Přesto by uvítal další stezky, třeba právě na Pražské třídě.

S agresivními řidiči aut, kteří by ho přímo ohrožovali, se osobně naštěstí ještě nesetkal, ale loni byl očitým svědkem tragické nehody u IGY, při které odmrštěná dodávka přimáčkla starší ženu na kovový sloup a připravila ji o nohu. „Vůbec to neposílilo mou víru v bezpečnost této silnice," dodal Michal Dosek.

Krajský koordinátor BESIP Václav Kovář uvedl, že dalším rozšířeným nešvarem cyklistů je jízda po přechodech. Nebezpečné je to hlavně tam, kde kolař náhle odbočí z chodníku. Řidič ho spatří až na poslední chvíli a nestačí už reagovat. „Velkou roli sehrávají i špatně vybavená kola bez reflexních prvků. Patrné je to zejména při snížené viditelnosti. Tyto nehody často mívají ty nejhorší následky," upozornil Václav Kovář.