Po pěkných deštích vyrazily houby do světa a houbaři do lesů. Někteří mají ze svých úlovků takovou radost, že se přijdou pochlubit i do redakce.

Jako třeba Alois Mánek, který je každoročním návštěvníkem. Včera potvrdil, že i letos chodí s kamarádem na houby do okolí Sedlce a už přinesli 21 košů hub. Vloni 80. Sbírají hřiby, babky, kováře a mění je ve smaženici, řízky, guláš. „Něco rozdáme kamarádům, něco usušíme,“ dodal s tím, že sbírají od konce května a mají místa, kde najdou, i když ještě moc nerostou.

NEPOHRDNE MASÁKEM

Pětapadesát let jezdí a chodí na houby Jiří Moudrý z Dobré Vody u Českých Budějovic. „Od deseti let jsem začal jezdit na kole s tátou a on mě učil poznávat a sbírat. Každý rok se těším a vyrážím do lesů. Ve čtvrtek jsmes přítelkyní nasbírali na Kleti velký koš hlavně hřibů, takže jsme měli řízky, omáčku. Máme rádi smaženici i nakládané či sušené houby. A dnes jsme vyrazili na Kaplicko, kde jsme našli i velký ko-trč, z něhož bude výborná polévka,“ řekl včera muž, jenž sbírá na jistotu, např. se vyhýbá holubinkám. „Prostě sbírám to, co stoprocentně znám,“ uvedl. Mezi jeho oblíbence patří i masák, čili muchomůrka růžovka, kterou neznalec může zaměnit za smrtelně nebezpečnou muchomůrku tygrovanou.

Už čeká, až mu zavolají kamarádi z Novohradska, že už jsou houbové žně. „Jezdím za Petříkov. Ale taky třeba k Horní Stropnici. Dělám stavby, takže se vždy tam, kde pracuji, zeptám,kde rostou. A hodně známých a kamarádů mi dává vědět, že je ten správný čas dorazit,“ vylíčil Jiří Moudrý, jak zaplňuje svou houbovou mapu.

VÝZVA: I vy se můžete pochlubit svými houbařskými úspěchy. Své snímky nám zasílejte na emailovou adresu: redakce.ceskobudejovicky@denik.cz. Všechny příspěvky zveřejníme na webu každého regionálního Deníku. Následně také budou součástí unikátní celorepublikové galerie na Deník.cz.