Na žáky neznašovské školy teď Kateřina Levínská společně s kolegy dává ještě větší pozor než kdy dřív. Vesnicí poblíž Týna nad Vltavou, v níž ještě minulý týden vládl klid, od pondělí projíždějí desítky kamionů denně. Přes obec vede objízdná trasa pro náklaďáky těžší než šest tun v souvislosti s rekonstrukcí obchvatu Vodňan.

„Škola je přímo naproti místnímu obchodu nebo zastávce autobusu, takže děti přes silnici přecházejí často. Upozornili jsme, aby byly mimořádně opatrné," řekla Kateřina Levínská, která ve škole pracuje jako asistentka pedagoga.

Doprava zhoustla podle starosty Petra Macháčka i v Temelíně, kudy si řidiči kamionů zkracují objízdnou trasu vedenou z Budějovic na Týn a Albrechtice nad Vltavou. „Od prvního dne uzavírky je u nás zvýšený provoz znát. Kamiony se štosují také v obci Sedlec, kde je takové zúžené esíčko. Ale co můžeme dělat? Jedině doufat, že práce skončí v termínu," doplnil starosta.

Další objízdná trasa uzavřeného obchvatu Vodňan vede na Vimperk. Tady si kamiony zkracují cestu přes Bavorov. Potvrdil to starosta Miroslav Fenc. „Už tady srazili jednoho člověka, zrovna když řidiči jiného kamionu vysvětloval, kudy má vůbec jet. Je to hrozný stav. Kamioňáci bloudí a točí se na náměstí, kam se nemůžou vejít," řekl.

Bavorovští už požádali o úpravu značení tak, aby řidiči využívali pouze navržené objízdné trasy. Zástupci kraje a budějovické správy Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) o tom podle vedoucího provozního úseku ŘSD Tomáše Voráčka budou jednat v pondělí.

V Dasném je klid. Lidé po letech slyší kohouty
Miloslav Bradáč z Dasného.„Je to paráda," pochvaluje si Miloslav Bradáč uzavírku vodňanského obchvatu.

S mnoha řidiči či obyvateli obcí ležících podél objízdných tras by se asi dostal do křížku, ale za svůj názor se nestydí. Bydlí totiž v Dasném u Budějovic, kde si místní od pondělka užívají většího klidu.

Kamiony, které obec na hlavním tahu z Budějovic na Písek dříve nemohly minout, totiž nyní najíždějí na objízdnou trasu, která vede přes Hlubokou a Týn nad Vltavou.

„Není tady takový hluk, v noci se lépe spí, dokonce jsem po dlouhé době slyšel kokrhat kohouta na opačném konci vsi, to normálně kvůli provozu není možné. Mnohem lépe se nám přechází silnice, s autem snáze vyjedete," vyjmenovává pozitiva Miloslav Bradáč, který bydlí hned u hlavního tahu. „Ukazuje se, jak by nám prospěl obchvat obce, který nám řadu let slibují. A pořád nic," dodává.

Například podnikatelé ale z klidnějšího provozu na trase z Budějovic na Písek radost nemají. Přímo na hlavním tahu u Protivína stojí čerpací stanice, která má teď nižší tržby. „Je to opravdu znát. Od pondělí, kdy uzavřeli obchvat u Vodňan, k nám přijede méně aut. Především kamiony teď nejezdí skoro vůbec," potvrdila pracovnice Benziny Protivín Klára Brychtová.

Až na polovinu klesl počet zákazníků i čerpací stanici v Češnovicích. „Je vidět, že auta směřující na Písek jezdí přes Týn," krčí rameny personál za kasou. Podle něj pumpa zřejmě po dobu rekonstrukce vodňanského obchvatu přijde o zákazníky, kteří míří do Písku a dál. „Pro ty moc nemá smysl jezdit přes okolní vsi, raději to vezmou po značené objížďce přes Týn nad Vltavou," myslí si.