„Zdravíme vás, Radiátoři. Jako vždy pro vás máme jenom samé dobré zprávy.“ Takovými slovy obvykle začíná vysílání internetového rádia Radiátor, které vzniklo v Domově svaté Anežky v Týně nad Vltavou. Jeho program připravují lidé se zdravotním postižením a posluchače mají už i v Americe.

Nápad založit vlastní rádio se zrodil zhruba před rokem. „Tehdy přišla naše sociální pracovnice Petra Dvořáková s tím, že v dnešní době vlastně už není žádný problém vysílat po internetu a že bychom to mohli zkusit. Nám se to líbilo, protože to dobře navazuje na různé aktivity, které tu děláme,“ vzpomíná ředitel Domova Jan Šesták.

Nejprve tedy zaměstnanci zjišťovali, co je vůbec k vysílání potřeba, a když se ukázalo, že stačí počítač s připojením a diktafon, začali s klienty Domova projekt připravovat. V říjnu loňského roku pak rádio spustili. Zájemci si jej mohou naladit prostřednictvím serveru radiohosting.cz.

Program tvoří devítičlenný tým lidí se zdravotním postižením. „Zapojit se může prakticky kdokoli, kdo má zájem. Všem potom podle jejich dovedností přidělíme konkrétní role. Samozřejmě ne každý může být moderátorem, ale je třeba i připravovat podklady nebo vyhledávat informace,“ říká Šesták.

Tréma už zmizela

Členkou týmu je například třiadvacetiletá Hanka, která obstarává zpravodajství z kultury a je hlavní moderátorkou. „Nahrávám většinu mluvených vstupů, musím tedy opravdu hodně mluvit. Ze začátku jsem z toho měla trochu trému, ale teď už je to v pohodě,“ popisuje. Přiznává, že občas jí nějaké slovo sice zamotá jazyk, ale nesmí se nechat vyvést z míry.

Pro posluchače připravuje Hanka také pozvánky na kulturní akce, především do kin a divadel. Ona sama má totiž kulturu ráda. „Chodím tady v Týně pravidelně do Sokolovny na divadlo. Líbí se mi, když hrají něco veselého,“ dodává.

Důležitou součástí vysílání je předpověď počasí. Tu má na starost čtyřiadvacetiletá Marcela, která sama zvládá vyhledávání informací i nahrávání vstupů. „Nejprve se doma vždycky podívám na internet a opíšu si předpověď. Zároveň už mám v šuplíku připravené pranostiky na jednotlivé měsíce, takže si připravím, co budu říkat. Potom to nahráváme,“ vypráví.

Dlouhé mluvení je pro ní sice poměrně náročné, ale práce moderátorky ji baví. Dokonce sleduje předpovědi počasí v televizi, aby se od hlasatelů inspirovala. Zároveň jí mnozí chválí. „Poslouchala mě mamka a říkala, že jsem v tom dobrá,“ říká Marcela.

Vysílání rádia Radiátor vzniká v poměrně skromných podmínkách. Domov kvůli němu nemusel pořizovat ani žádné zvláštní vybavení. Redaktorům stačí počítač, diktafon a klidná místnost. Na nahrávání vstupů dohlíží zvukař Fanda. „Tuhle funkci mi dali za úkol kolegové a mě se to moc líbí. Jsem fakt spokojený, že to dělám,“ komentuje.

Jeho úkolem je na diktafon zaznamenat výstupy moderátorů. Zároveň musí dávat pozor, aby natáčení nikdo nerušil a případně zklidnit hlučné okolí. Poté záznam kopíruje do počítače, upravuje a umisťuje na internet. Ostatní ho tedy berou především jako odborníka na techniku. Občas ale do éteru také promluví. „Když mi třeba moderátor řekne, abych přečetl vtip, tak to rád udělám,“ směje se.

Reportáže z výlovu i elektrárny

Pořady se ale netvoří jen za zdmi Domova svaté Anežky. Zpravodajové vyrážejí i do terénu a pořizují reportáže ze zajímavých akcí nebo rozhovory. „Vždycky když někam jedeme, bereme to zároveň jako příležitost pro natočení reportáže. Byli jsme například na výlovu Bošileckého rybníka nebo v informačním centru jaderné elektrárny Temelín,“ připomíná Tomáš Slunečko, pracovník Domova, který má fungování rádia na starosti.

Tým zpravodajů se navíc rozhodl, že bude ve svém programu přinášet jen samé dobré zprávy. Všichni si totiž myslí, že toho špatného je všude moc a to nepůsobí pozitivně na lidi. „My tohle chceme změnit, chceme, aby se posluchači cítili příjemně. Je to ale samozřejmě docela obtížné, protože dobrých zpráv je zkrátka míň,“ dodává Slunečko.

Vytvoření kompletního vysílacího bloku trvá asi týden. Práce začíná v pondělí odpoledne redakční poradou. Na ní každý zástupce pořadu navrhne, co by se měli posluchači tentokrát dozvědět. Poté se obsah sepíše a následující den se začíná nahrávat. Hotovou zhruba třicetiminutovou smyčku si mohou zájemci poslechnout na serveru radiohosting.cz každý všední den od 9 do 11 hodin, v pondělí, úterý a středu pak navíc ještě od 18 do 19 hodin. Všechny pořady je navíc možné zpětně stáhnout i na internetových stránkách Domova svaté Anežky.

Moderátoři a další tvůrci samozřejmě přesně neví, kolik lidí Radiátor poslouchá. Dostávají ale řadu pochvalných ohlasů a komentářů. Jejich vysílání proniklo dokonce až do Ameriky. „Dostali jsme zprávu od Češky, bývalé pracovnice budějovického rádia, která žije v Severní Karolíně ve Spojených státech amerických. Byla nadšená, že něco takového existuje a pravidelně si stahuje naše pořady, takže jsme celosvětovým rádiem,“ říká Slunečko.

Podle ředitele Šestáka je však ještě důležitější, že vysílání obohacuje samotné klienty, kteří jej tvoří. Rozvíjí si tak totiž své dovednosti, učí se novým věcem a připravují na budoucí povolání. „Je to pro ně vyplnění volného času něčím zábavným a zároveň přínosným. Musí k tomu přistupovat zodpovědně a pravidelně se připravovat. Vytváří to také zajímavé společenství při práci. Naši redaktoři se zdravotním postižením se učí, jak se domluvit, prosadit názor, rozdělit úkoly a potěšit se z výsledku,“ vyjmenoval Šesták. Kromě toho zpravodajové poznávají nové lidi, zkouší s nimi komunikovat a také musí zvládat samostatně pracovat s informacemi.

Plány do budoucna

Rádio Radiátor navíc zřejmě čeká pěkná budoucnost. Všichni zúčastnění chtějí v práci nadále pokračovat a rádi by rozšířili i okruh spolupracovníků. „Chtěli bychom zapojit širší komunitu. Rádi bychom oslovili další lidi, kteří by nám sami posílali náměty pro zprávy z regionu, například starosty obcí,“ uzavírá Slunečko.