Nad uzavírkami spojnic mezi Pohůrkou, Suchým Vrbným a Mladým kroutí nevěřícně hlavami a trousí nevybíravá slova většina zdejších obyvatel, ale i lidí ze Srubce, Dobré Vody, Ledenic a dalších obcí, kteří tudy musejí denně jezdit. „Je to katastrofa," stěžoval si Pavel Kalma z Miletína, který přes Vrbné často jezdí. „V úterý stála auta od viaduktu až k odbočce na Srubec. Byl jsem z toho úplně zděšený. Kdyby alespoň pustili na Mladé jeden pruh, třeba na světla, bylo by to dobře," říká Pavel Kalma. Sám už ve středu přes viadukt nejel a stejně jako mnoho dalších řidičů volil delší cestu přes Okružní.

Vzhledem k tomu, že mají obě uzavírky trvat celý rok, v lepším případě sedm měsíců, rozhodli se budějovičtí radní narychlo hledat scénář, který by umožnil ulevit dopravě na východ od železnice. Včera odpoledne se proto společně 
s úředníky magistrátu a kraje sešli přímo na místě uzavírek u hřbitova v Mladém. Se zástupci firmy Swietelsky, která zde v těchto dnech začala stavět 4. etapu zanádražní komunikace, pak jednali o možnostech, jak tudy vést alespoň část dopravy. Po půlhodině vášnivé debaty řešení nakonec našli.

Radní našli řešení

Radní společně s úředníky vymysleli dvě opatření, která dopravě v Suchém Vrbném uleví. Jak vysvětlila náměstkyně primátora Ivana Popelová, první z nich se týká dopravy před viaduktem.

„Bude regulovaný průjezd Rudolfovskou ulicí. Ve směru od Rudolfova bude zakázaný průjezd pod viadukt na Rudolfovské, povolen bude pouze pro MHD, a vozidla budou navedena zanádražní komunikací na viadukt na Pekárenské," popsala náměstkyně opatření, které začne platit pravděpodobně už během dneška.
Tím, že řidiči, přijíždějící od Rudolfova, budou muset zahnout doprava či doleva na zanádražní komunikaci, uvolní se prostor pod viaduktem pro řidiče jedoucí z Dobrovodské.

Provizorní cesta

Druhé opatření si vyžádá stavební úpravy. Město totiž provizorně povolí jednosměrný vjezd osobním vozidlům na asfaltovou silnici vedoucí ze Suchého Vrbného do Mladého přímo vedle kolejí.

Trasa však nepovede už od lávky podél garáží (u garáží a za nimi už se provádí demoliční a další stavební práce), ale menšími uličkami do Krokovy ulice.

Tam se přes louku dočasně položí panely, které se napojí na stávající asfaltku u kolejí.

„Musí se k tomu udělat menší projekt, potřebujeme vyjádření odboru, jsou tam správní lhůty. Řekli jsme jim do týdne, tak doufejme, že do 14 dnů to bude hotové," přislíbila náměstkyně Popelová.

Po silnici V Hluboké cestě kolem Složiště ani po spojnici na Pohůrku se jezdit určitě nebude. Miloslav Jindra 
z firmy Swietelsky, stavbyvedoucí 4. etapy zanádražní komunikace, která vede od lávky v Pětidomí až do Nových Hodějovic, tuto možnost úplně vyloučil. „Celé tohle území zabere stavba obrovské kruhové křižovatky, kde budou dva mosty, jeden přes struskovod a jeden přes cyklistickou stezku," ukázal Miloslav Jindra na prostranství za hřbitovem v Mladém.

Vést tudy dopravu je podle něj nereálné jak ze stavebních tak i z časových důvodů. „Jsme v obrovském časovém presu. Máme termín do října, a když odečtete čtyři měsíce 
v zimě, zbývá nám osm měsíců, kdy můžeme dělat," dodal stavbyvedoucí.

Samotný úsek u hřbitova by měl být hotov do dubna či května. V tu dobu se totiž úplně uzavře Dobrovodská ulice a nový kus zanádražky navazující na most přes železnici 
v Mladém se bude používat jako objízdná trasa.