Několik let slibovala českobudějovická radnice veřejnosti velkolepý volnočasový areál, který měl vzniknout zhruba za sedm desítek milionů korun v parku Stromovka. Na kritické hlasy o „velkých očích“ autorů projektu Freetime parku Stromovka bral málokdo zřetel. Město získalo i příslib dotace, zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu… Jenže začala mít předpovídané problémy městská kasa a teď radní definitivně oznámili, že dlouho slibovaný projekt končí!

Někteří mladí sportovci se netají svým zklamáním. „Několikrát se něco dohodlo a neklaplo z toho nic. Jednali jsme o projektu s městem celé roky,“ uvedl skateboardový závodník Matěj Hakl. Zastupuje skupinu, která je koncem projektu postižená asi nejvíce – mladé lidi jezdící na skateboardech. Ti zatím využívají plochu u sportovní haly, odkud je ale nyní vytlačuje stavební ruch. Nedaleko haly se má stavět bytový dům a skatepark překáží příjezdové cestě.

Hlavně pro jezdce na prkýnkách měl proto vzniknout ve Stromovce nový areál, mimo jiné s jedním z nejlepších skateboardových center v České republice a možná i ve střední Evropě. Prostor měl být i zakrytý střechou kvůli celoročnímu provozu. V plánu bylo dále několik hřišť pro různé sporty nebo lanové centrum…

Jenže z projektu Freetime park Stromovka nebude nic. A otazníky visí i nad stěhováním skateboardistů od sportovní haly. Město jim před několika měsíci slíbilo, že když nebude areál, alespoň se opraví nájezdové rampy a další prvky. Zároveň se mělo vše přestěhovat do Stromovky na parkoviště nedaleko restaurace Oáza. Nyní je jisté, že jezdci na prkýnkách nezískají dokonce ani celých slibovaných 150 000 korun na opravu herních prvků. Město si myslelo, že peníze přijdou jako dotace z kraje, ale žádost neuspěla. Opravovat se tedy bude jen něco. „Nepočítáme, že bychom opravili všechny herní prvky,“ potvrdil náměstek primátora Petr Podhola.

Platí ale, jak uvedl Podhola, že přes různé jiné úvahy chce město přesunout skatepark dočasně na výše zmíněné parkoviště do Stromovky. Na dobu, po kterou se bude stavět nový bytový dům nedaleko sportovní haly. Až bude dům hotov, předpokládá Podhola, že se skatepark vrátí na současné místo.
Podle Hakla by bylo bývalo lepší, kdyby radnice hned na začátku řekla, že se udělá jen sportoviště za několik milionů. „To mě doteď mrzí nejvíc. Že v té době nám neřekli rovnou, nechcete udělat něco menšího? I za pět milionů by to bylo super,“ zdůraznil Hakl.

Přitom už v minulém zastupitelstvu upozornil několikrát například Svatomír Mlčoch na to, že město by tak velký projekt mohlo kvůli chybějícím financím pozastavit. Se svými argumenty ale neuspěl ani on, ani další zastupitelé.

Ke krachu projektu možná přispělo i to, jak klesala očekávaná výše dotací. Napřed se hovořilo o tom, že dotace zaplatí větší část projektu, potom jen třetinu ze 70 milionů. I hledání provozovatele nakonec nebylo úplně úspěšné. Asi definitivní tečkou za Freetime parkem Stromovka bude oficiální oznámení města, že se vzdává již přidělené dotace. Vedení radnice ale avizovalo, že neuvažuje o tom, že by na parcele ve Stromovce místo areálu pro volný čas vznikla komerční nebo bytová zástavba.

Jak šel čas…

rok 2006 – bylo určeno nové místo pro skatepark – budějovická Stromovka;
rok 2009 – v únoru město rozhodlo, že požádá o dotaci na velký areál, čeká se, že dostane třetinu z plánovaných 70 milionů korun;
rok 2010 – v únoru město potvrzuje, že chce park stavět;
rok 2011 – v lednu radnice oznámila, že projekt se bude aktualizovat, v květnu projekt končí.

Z Budějovic jezdí kvůli skateparku do Tábora

Podle všeho zkrachoval v Českých Budějovicích projekt parku pro volný čas, který měl nabídnout ve Stromovce zázemí třeba skateboardistům. Deník proto položil několik otázek Matěji Haklovi, jednomu ze zástupců jejich klubu „Přátelé skateboardingu“.

Velkolepý areál se stavět nebude, jednala se skateboardisty radnice někdy v tom smyslu, že by bylo lepší postavit něco menšího?
Od začátku se areál ve Stromovce připravoval ve spolupráci s městem. Nikdy se nezmínilo o tom, že by bylo snazší uskutečnit mnohem menší projekt.

Co jste vlastně chtěli po radnici v posledních měsících, když bylo zřejmé, že záměr možná skončí?
My potřebujeme hlavně parcelu. Potřebujeme nějaký plac, je nám úplně jedno, kde by to bylo. Místo, které bude moci spravovat klub „Přátelé skateboardingu“ a neponese za něj zodpovědnost město. Nebo stanovit jednoznačné místo a sumu, kterou město může investovat do betonového projektu, a my přijdeme s projektem.

Co říkáte snaze opravit staré prvky, které jsou nyní u sportovní haly?
Překážky v současném skateparku jsou ve finále úplně k ničemu. Ať se rozřežou regulérně do sběru a za ty finance, ať nám udělají část povrchu na nějakém vhodném místě. Pak se může nový areál dodělávat po částech. Jsme schopni si překážky vystavět i svépomocí.

Kolik byste vlastně potřebovali peněz na nový areál?
Nový povrch z asfaltu je tak za 200 000 korun, pokud by se našla solidní firma, která by nám vyšla vstříc, beton je tak za 400 000 korun. Nemusí to být nějaký obří plac pro začátek.

Teď vznikl nový areál v Táboře. Kolik stál?
Po třech letech jednání mají nový skatepark v Táboře za 1,2 milionu. Celobetonový. Jezdíme tam i z Budějovic. To by bylo na rok až dva úplně postačující. Do dvou milionů by se dal potom udělat superpark. V Kladně se začne letos stavět za sedm milionů neskutečná věc.

Myslíte si, že radnice má skutečně zájem vyjít skateboardistům vstříc?
Přijde mi, že se nechtějí nějak pozitivně domluvit. Sliby padají hlavně před volbami. Ale nedávno nám nabídli třeba i nekvalitní plochu u Bagru, na přesun několika starých překážek. Tam bychom se mohli akorát sejít a společně zaplakat. Vím jistě už teď, že ze skateboardistů by tam nikdo jezdit nechodil. Poslední, co nám bylo před týdnem ze strany města jako jisté řečeno, je, že skatepark u sportovní haly se kvůli výstavbě v nedaleké bývalé sodovkárně s platností od 1. června na půl roku úplně uzavře.