Doposud za kvalitu úklidu odpovídali majitelé přilehlých nemovitostí.

Českobudějovická radnice už ví téměř o čtyřiceti pojistných událostech, které byly nahlášené pojišťovně. „Dalších třicet až čtyřicet případů zatím lidé oznámili jen telefonicky,“ uvedla tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová.

Z událostí dosud nahlášených pojišťovně je 31 úrazů a jeden už byl i vypořádán. V osmi případech spadl z budovy patřící městu sníh na auto a dva majitelé vozů už dostali odškodné. Pojišťovny začaly zvýšený počet hlášení zaznamenávat od první lednové kalamity.

Přitom současné počty nemusejí být konečné. Například českobudějovická radnice zatím nezná počty událostí nahlášených přímo pojišťovně. Navíc lze žádat o odškodné i zpětně s odstupem tří let. Roli hraje i to, že většina z těch, kteří úrazem doplatili na sníh a náledí, je zatím v léčení nebo v rekonvalescenci.
Nedávno třeba na českobudějovické radnici uzavírali pojistnou událost, která vznikla před dvěma lety. Proto se těžko odhaduje, jak velký bude případně nárůst žádostí o odškodné. „I v minulých letech se vyřizovaly úrazy vzniklé na sněhu a náledí,“ konstatovala Jitka Welzlová.

V Trhových Svinech zatím o úrazech vědí, ale pojišťovna se dosud neozvala. „Vím, že se tyhle případy staly, ale zatím nemám informaci, že by je pojišťovna řešila,“ zmínil starosta Radislav Bušek.

Pojistné události může rozšířit i nynější, možná poslední, záchvěv zimy. Noční mrazy a voda odkapávající ze střech dokážou proměnit chodníky v regulérní ledovou plochu. Vadí i nový sníh.

Místní mají kritická místa dobře zmapovaná. „Přes parčík na rohu Lidické a Mánesovy to jde, ale dál k zastávce autobusu v Mánesově ulici už jsem s taškou na kolečkách skoro neprojela,“ posteskla si už při první kalamitě v Českých Budějovicích devětaosmdesátiletá Marie Štěrbová.
Tradičně „dobrodružnější“ cestu nabízí třeba lávka u plovárny na Sokolském ostrově, kudy každý den projdou tisíce lidí.