A investovat nemusejí jen radnice, třeba českobudějovický dopravní podnik připravuje nákup 46 nových vozů za skoro 490 milionů korun.

Dopravní podnik se podle ředitele Slavoje Dolejše chystá nakoupit třeba 11 elektrobusů nebo 24 CNG autobusů. Pro CNG vozy se bude stavět v Novohradské ulici i čerpací stanice.

Asi největší obecní investicí v regionu bude zahájení stavby nové víceúčelové haly v Českých Budějovicích. Město má na akci pro rok 2018 podle náměstka primátora Petra Holického připraveno 170 milionů korun. Akci město plánuje na dva roky.

Nová hala má nahradit dosavadní sportoviště. Celkem má akce stát přes 300 milionů korun a podle náměstka primátora Petra Holického chce město prostavět příští rok 170 milionů korun. Schvalování investice čeká na městské zastupitelstvo v pondělí 11. prosince, v rámci rozpočtu na příští rok a střednědobého finančního výhledu.

Rozpočet budou v prosinci mít na programu i další zastupitelstva. Vedle sportovišť půjde hodně peněz i na obnovu komunikací. V Českých Budějovicích bude investovat i dopravní podnik – celkem chce vydat přes 714 milionů korun do obnovy vozového parku a také do nových technologií.

Podle tiskového mluvčího dopravního podniku Viktora Lavičky je na nové autobusy a trolejbusy vyčleněno 487,7 milionů korun. Kupovat se bude 11 elektromidibusů 140,1 milionu korun, na 24 CNG autobusů – jednoduchých i kloubových je připraveno 170,4 milionu korun a 11 kloubových trolejbusů má vyjít na 173,9 milionu korun. Dopravní podnik ale dostane dotace ve výši 85 % z ceny vozů.

V Týně nad Vltavou se chystají na výstavbu 2. etapy objízdné komunikace Průmyslová, tedy obchvatu Havlíčkovy ulice pro nákladní dopravu, která má vyjít na 24 miliony korun. Dalších 15 milionů si vyžádá rekonstrukce Orlické ulice.
„Budeme opravovat kanalizaci pod vozovkou, silnici i chodníky včetně veřejného osvětlení a přibyde pár parkovacích míst,“ zrekapituloval starosta Milan Šnorek.

Největší investicí v Trhových Svinech bude příští rok rekonstrukce jídelny v základní škole. Město podle starosty Pavla Randy počítá s tím, že na akci použije část peněz z úvěru, který si vyjednalo u banky až pro částku 30 milionů. Rozpočet na jídelnu počítá s cenou 15 milionů korun. Město chce ale zkusit sehnat dotaci.

Další velkou investicí by měla být rekonstrukce Školní ulice, na kterou se předpokládají náklady kolem osmi milionů korun. Starosta ale předpokládá, že výběrové řízení částky sníží. „Počítáme, že ceny budou nižší,“ říká Pavel Randa a připojuje, že zmíněné akce bude město stoprocentně dělat. Není ale vyloučeno, že na pondělním jednání zastupitelstva ještě nějaké velké investiční akce přibudou.

Zahájit výstavbu sportovní haly za zhruba deset milionu chtějí v příštím roce ve Zlivi. „Celá akce je ale odvislá od toho, jak se potáhne stavební a výběrové řízení,“ upozornil Jiří Štabrňák, starosta Zlivi.

Napilno budou mít v následujícím roce v Hluboké nad Vltavou. Pustit se tu dle slov starosty města Tomáše Jirsy chtějí do rozšíření místního hřbitova, pokračovat v rekultivaci skládky v Zíkově lomu či stavby hasičské zbrojnice v Purkarci.

„Chtěli bychom začít stavět novou fotbalovou tribunu, dokončena by měla být rekonstrukce fotbalových šaten,“ přiblížil hlubocký starosta plán investic na příští rok. Doplnil, že za 4,5 milionu korun by kompletně nový povrch měla dostat Vltavská ulice v Zámostí.