Co mají společného veterinární technik, předseda svazu dobrovolných hasičů, lesní inženýr nebo vysokoškolská studentka? Již několik let po práci nebo po škole pomáhají druhým, věnují se zdarma mladým i starým, a teď za svou dobrovolnickou činnost získali cenu Křesadlo.

V úterý ji ti nejlepší převzali na strakonickém hradě od představitelů samosprávy i neziskového sektoru.

„Při pomáhání druhým lidem zažívám i já pocit radosti,“ svěřuje jedna z oceněných Jana Vojáčková (42), veterinární technička z Nové Bystřice na Jindřichohradecku.

„Členové našeho dobrovolnického D–klubu občanského sdružení Okna již několik let chodí za babičkami a dědečky do Domova seniorů v Otíně. Z pravidelných setkání jsme nadšení my i senioři. Kdo chce prožívat radost, ať se věnuje starým lidem, kteří jsou vděční a těší se na každé setkání,“ říká Jana Vojáčková s tím, že motivací pro pomoc je i její křesťanská víra.

Pro Křesadlo se vypravila z Českých Budějovic také Nikola Erhartová (21).

„Věnuji se dětem v Arpidě, kde mám muzikoterapii, a doučuji děti ze sociálně slabých rodin, s kterými pracují sociální pracovníci Diecézní charity,“ říká studentka psychologie, která s dobrovolnictvím začala před třemi lety.

„Letos jsme održeli víc nominací než loni,“ doplnil za organizátory Michal Novotný ze sdružení BEZ Katovice. „Přišly i z míst, kde dříve dobrovolníci nebyli nebo jsme o nich nevěděli. Jsme proto rádi, že se tahle smysluplná činnost stále rozvíjí po celém kraji a že nezištná pomoc druhým lidem se stává samozřejmostí a tradicí,“ dodal Michal Novotný.

Cena Křesadlo byla nejlepším dobrovolníkům poprvé udělena v kraji v roce 2002. V minulosti se slavnostní předávání konalo v Č. Budějovicích, Písku, J. Hradci nebo Strakonicích. Za rok 2005 byla poprvé udělena cena Dobrá parta, která je specifickým oceněním. Některé organizace se totiž zdráhaly nominovat dobrovolníky na individuální ceny Křesadla. Cenu Křesadlo jako funkční předmět vyrábí kovář z hradu Křivoklát Jaroslav Zíval.

Cena Křesadlo:

Lukáš Nebes – Svaz dobrovolných hasičů – záchranářů Písek za humanitární pomoc a práci s mládeží.

Jana Vojáčková – Dobrovolnický D–klub Jindřichův Hradec, za pomoc seniorům.

Miroslav Treybal – za celoživotní dobrovolnictví při ochraně přírody a vedení mládeže na Strakonicku.

Nikola Erhartová – Arpida a Diecézní charita České Budějovice, za práci s postiženými dětmi a s dětmi ze sociálně znevýhodněných ro­din.

Šárka Pipková – Program Pět P a Připoj se! Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, za pomoc zdravotně postiženým a volnočasové aktivity.

Cena Dobrá parta:

Dobrovolný hasičský sbor – záchranáři Písek, SK Kapři, Přibrazský Plaváček, Linka důvěry Písek

Čestná uznání:

Marie Pavlová, Komařice – za celoživotní dobrovolnictví.

Františka Kuncová, Český Krumlov – Informační centrum pro seniory.

Michaela Bláhová, Písek – Program Pět P, Arkáda.

Eva Adamová, Č. Budějovice, pomoc seniorům, Diecézní charita.

Tým dobrovolníků z Píseckého světa www.piseckysvet.cz, za rozvoj otevřené občanské společnosti.