Podle pasovského deníku PNP mši dvojjazyčně celebroval českobudějovický farář Tomáš Rádl. „Účastníci zpívali vždy ve své mateřštině,“ poznamenal list. Tzv. Michei-Bauernkapelle byla postavena v roce 1891 a obnovena v roce 1992. „Po obřadu mnozí poseděli se sousedy v nově otevřeném restaurantu Alpská vyhlídka a smluvili se k další společné bohoslužbě na druhou sobotu v červenci 2011,“ píše PNP. Zaznamenal, že na místě pár z Bavorska a Čech oznámil, že se při společné bohoslužbě 2011 chce na místě nechat oddat a tím pokračovat v tradici, kdy prý byly takové přeshraniční sňatky obvyklé.

Škrtnou místní spoje

Hornorakouská vláda bude šetřit na regionální hromadné dopravě. Od příštího roku zkrátí železniční a autobusové spoje o 490 000 kilometrů, napsal linecký deník OÖN. Kde, to bude vyjednáno v září. „Nejtvrději to zasáhne zřejmě obce podél tratě z Lince Mühlviertlem do Aigenu – Schläglu,“ uvedl list.
Zkrácení představuje 4,3 procenta nyní poskytovaných dopravních služeb. Zemská vláda tak ušetří 11,3 milionu eur ročně. Země také přestane dotovat rychlík Linec – Štýrský Hradec, na který dosud připlácela 700 000 eur ročně. Je otázkou, zda trať budou dál provozovat ÖBB jen ve své režii.

Striptýz ve škole

Kuriózně se rozloučili se školou studenti vyšší školy módy a odívání Lentia v Linci. Po složení maturit zajistili – prý jako poděkování učitelstvu – vystoupení striptéra v aule školy. „O velké přestávce se tam před zraky stovek žáků a jejich učitelů náhle objevil muž v policejní uniformě a začal se svlékat,“ napsal linecký list OÖN. „Kantoři se moc nebavili, ale studenti byli spokojeni, jak prý učitelky začaly křičet a pískat.“ Striptér musel vystoupení ukončit ještě v prádle a studenti dostali vyhubováno. „No, maturanti… Kdo je zná, ví, že občas přestřelí,“ komentoval událost pro noviny s úsměvem ředitel Heinz Kaltenhuber. Škola prý ale pro takové atrakce není vhodnou půdou. „Přijali jsme písemnou omluvu maturantů,“ uzavřel ředitel.

Stop dálnici

Výstavba S10, rychlostní silnice z Lince k českým hranicím, toho času stojí. Příslušný soud vydal toto předběžné opatření na základě odvolání jedné stavební firmy, která neuspěla ve výběrovém řízení o zakázku. „Během dvanácti týdnů nyní o odvolání rozhodne senát spolkového úřadu pro výběrová řízení,“ napsal deník OÖN. Podle zástupce investora může být v nejhorším případě vyžádán znalecký posudek, což by prý stavbu zdrželo déle. „Do roku 2015 by ale S10 měla být hotova,“ tvrdí.

"Volňásky" policistům

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann chce zvýšit bezpečnost ve vlacích a autobusech tím, že v nich umožní uniformovaným policistům jezdit zdarma. „A to nejen ve službě, ale i při cestách do práce či domů,“ píše pasovský deník PNP. Cituje Herrmanna, že bude–li takto jezdit hromadnou dopravou víc policistů, nepochybně se zvýší bezpečnost cestujících. Rozhodnutí iniciovala smrt Dominika Brunnera, kterého před deseti měsíci v městské dráze v Mnichově ubila banda mladistvých poté, kdy se zastal jimi napadených mladíků. Proces s nimi začal v pondělí. Je k němu pozváno 53 svědků a čtyři znalci. Vzhledem k mladistvému věku obviněných je jednání neveřejné.