V pohotovosti pro boj s živlem bude 780 cestářů a nový sněhový pluh s variabilní šíří, která umožní jeho nasazení i na užších silnicích, informují OÖN. „Průměrně bude při novém sněhu denně spotřebováno 350 tun soli.“

Punč pod dozorem

Linecká zaměstnanecká komora kontrolovala punč a svařák na adventních trzích. „Konstatovala, že letos je v nápojích méně alkoholu než loni, ale o to víc cukru,“ napsal deník OÖN.

Ceny se nezměnily. Šálek punče je za dvě eura až 2,80, svařák za dvě až 3,30 eura. „Nápadné jsou velké rozdíly obsahu alkoholu,“ pokračuje list. Zatím co u jednoho stánku na náměstí měl punč jen 2,96 procenta alkoholu, na jiném 9,95 procenta. U svařáku činilo rozpětí od 4,42 do 8,18 procenta, u stánku na Volksgartenu dokonce 9,88 procenta. V průměru obsah alkoholu proti loňsku poklesl z osmi na sedm procent. „Zato v punči bylo od čtyř do 8,2 kostky cukru a ve svařáku 3,5 až 8,5 kostky,“ zjistila komora.

Země přebytků?

Průměrná domácnost v Horních Rakousích vyhodí do odpadu 40 kilogramů potravin v hodnotě 280 eur, napsaly OÖN. Třetina věcí je ještě v originálním balení. „Většina tohoto odpadu by byla poživatelná,“ píše deník. „Jen čtrnáct procent z něj tvoří zbytky jídla z kuchyní nebo z talířů. Z toho většina jsou zlomky jako třeba půl krajíčku chleba.“

Armáda na rakouské hranici

Nasazení armády na východní hranici Dolní Rakousy – Slovensko a Burgenlandsko – Maďarsko má být prodlouženo do konce roku 2011, poté by mělo být postupně odbouráváno. „Do konce června má kontingent čítat tisíc mužů, po zbytek roku 500,“ napsal deník OÖN. „31. prosincem má být po 21letém nasazení stažen poslední voják z hranic.“ Náklady pro příští rok vyčísluje rakouské ministerstvo obrany částkou 12,5 milionu eur.

„Nasazení je sporné,“ komentuje věc linecký deník. „Kompetencí mají vojáci totiž jen málo. Nesmějí například sami zastavovat osoby, ale jen předávat informace exekutivě. To se podle ministerstva od roku 2008 stalo v asi 2800 případů.“ O prodloužení nasazení usilovali hejtmani dotčených zemí.