Jak sama říká, rameno ji příliš nebolí, ale nehybná paže je  nepříjemností, se kterou se nechce jen tak smířit. „Vadí mi to i při sportu, ráda jezdím na kole a lyžuju," vyjmenovává své oblíbené činnosti, kterým by se zase ráda věnovala naplno.

Nadějí pro ni je na jihu Čech zatím unikátní operace, kterou podstoupí dnes v rámci meziná᠆rodního artroskopického sympozia, jež pořádá ortopedické oddělení budějovické nemocnice. Operovat ji bude italský specialista Enrico Gervasi, který tak naživo předvede sto dvaceti ortopedům ze střední a východní Evropy zatím málo vídaný artroskopický zákrok.

Pacientka má v rameni utržené a tolik poškozené úpony, že je není možné opravit. Ortopedi mají podle vedoucího artroskopické skupiny a zástupce primáře budějovického ortopedického oddělení Pavla Sadovského zatím jen dvě možnosti, jak situaci řešit. „Buď je to implantace speciálního umělého ramenního kloubu, čemuž se vzhledem k nízkému věku pacientky a faktu, že její kloub je jinak zdravý, snažíme vyhnout. Druhou možností je operace, kdy se na místo poškozených přenesou svalové úpony jiných zdravých svalů z okolí ramenního kloubu, a ty pak převezmou funkci těch poškozených. Je to náročný zákrok s dlouhodobou rehabilitací. My jej děláme jako otevřenou operaci," vysvětluje Sadovský.

Stejný postup, ale šetrnou artroskopickou metodou z několika drobných řezů nad kloubem ovládá jako jeden z mála italský účastník sympozia Enrico Gervasi. „Je pro nás velká výzva tyhle výkony v budoucnu dělat, protože to má obrovský profit pro pacienta. Operační rány se minimalizují, nesrovnatelně menší je bolestivost, rehabilitace a návrat do normálního života rychlejší. Proto si chceme tyto operace osvojit a převzít do našeho repertoáru," říká Pavel Sadovský.

Vendule Fišerové rozhodně nevadí, že právě při operaci jejího ramene budou nové poznatky čerpat ostatní účastníci kongresu. „Doktorům věřím, prý mě bude operovat rutinér. Beru to jako jedinou možnost.  Věřím, že do půl roku to bude lepší," slibuje si od zákroku.