Kolik svazků a kolik čtenářů má Akademická knihovna Jihočeské univerzity? A jaký je poměr odborné literatury a učebnic?
V knihovně máme zhruba
 450 tisíc svazků knih a časopisů. Převažuje odborná literatura od učebních textů 
pro studenty až po vysoce specializované monografie, které ke své práci potřebují vědci na univerzitě a ústavech Biologického centra. Ale máme tady i beletrii, zastoupeni jsou významní autoři české i světové literatury, často i v originále, a snažíme se kupovat 
i zajímavé knihy ze současné nabídky. Čtenářů máme registrováno více než 13 tisíc, jsou to pochopitelně především studenti a pedagogové Jihočeské univerzity a vědečtí pracovníci z Akademie věd. Mezi našimi pravidelnými návštěvníky jsou ale i lidé mimo akademickou obec, neboť jsme knihovna veřejná a naše služby může využívat každý.

Jak velkou kapacitu má čítárna knihovny?
V budově Akademické knihovny JU je celkem 500 studijních míst. Stolky jsou rozmístěny jednak přímo v blízkosti regálů s knihami, ale taky v různých typech studoven, kde je větší klid na práci. Máme dokonce i pět individuálních studoven, které si mohou studenti zamluvit i na několik dnů a nerušeně tam pracovat třeba na diplomové práci.

Pečujete také o diplomové práce nebo ty jsou na jednotlivých fakultách?
Akademická knihovna archivuje všechny typy vysokoškolských kvalifikačních prací ze všech fakult, tedy diplomové, doktorské i habilitační práce. Zájemcům jsou 
k dispozici prezenčně v prostorách knihovny nebo v jejích pobočkách. Kromě toho od roku 2006 jsou diplomové práce vystaveny i v elektronické podobě, jak to vysokým školám ukládá zákon.

Jak těžké je pro knihovníka reagovat na nástup nových technologií a daří se to univerzitní knihovně? Co je v tomhle ohledu nejtěžší  a co naopak nejjednodušší?
Knihovníci na příchod nových technologií reagují rádi, protože celou řadu knihovnických činností právě tyto technologie výrazně zkvalitnily. Ještě před relativně krátkou dobou bylo nepředstavitelné, že si zájemce může prohlížet ze svého počítače katalogy knihoven na celém světě, z domova si knihy rezervovat nebo prodlužovat. Akademická knihovna JU je vybavena tak, že její čtenáři mohou využívat prakticky všechny moderní informační technologie.
Pro mé kolegyně a kolegy to na druhou stranu znamená neustále držet krok nejen se stále se vyvíjejícími technologiemi, ale i se změnami přísných mezinárodních norem, které v knihovnictví platí. K tomu, aby dnes člověk mohl pracovat v moderní knihovně rozhodně nestačí, že má rád knihy, jak se někdy traduje.

Kolik knih máte sama doma 
a jaký žánr převládá?
Knih mám doma asi tak tisíc 
a jsou to hlavně ty, které mě provázejí od mládí a ke kterým se vždy po čase vracím. Převažuje beletrie, životopisy a umělecké monografie. Mám také spoustu dětských knížek, které teď začínají objevovat moje vnoučata. Nové knihy kupuji už jen jako dárky, sama si je půjčuji v knihovně.

Četla jste v dětství a mládí více než vaši vrstevníci?
Určitě ano. Byla jsem pilným návštěvníkem dětského oddělení chebské knihovny 
od chvíle, kdy jsem se naučila číst.
Knihy mě provázejí celým životem a považuji je dodnes
 za úžasné společníky pro doby dobré i zlé.

Máte nějakého oblíbeného autora nebo autory?
Ano, jsou to Karel Čapek a Josef Škvorecký. To jsou právě ti, které čtu znovu a znovu.

V publikacích, které patří univerzitě, je asi razítko, máte třeba doma v knihách nějaké ex libris?
Bohužel, vlastní ex libris nemám, jsem ale velkou obdivovatelkou těchto sice malých, ale často nádherných výtvarných děl.

Jak se v univerzitní knihovně rozhoduje o tom, které svazky ještě zůstanou v regálech 
a které z nich zmizí?
Vyřazujeme svazky, které jsou poškozené, špinavé a není možné je už opravit. A pak taky takové knihy, které jsou zastaralé svým obsahem. To se stává například u ekonomických a právních příruček, když se změní legislativa, ale třeba i u učebnic, které vzhledem k datu vydání obsahují informace zkreslené nebo 
i nepravdivé.
Takové knihy už nenabízíme k běžnému studiu, ale vždy alespoň jeden exemplář uchováváme ve skladu. Jsou dokladem určité doby a mohly by být zdrojem informací třeba pro studium vývoje určitého oboru.

Co se děje s vyřazenými knihami? Rozdávají se nebo prodávají, případně končí ve sběru?
Ve sběru končí opravdu jen knihy, které už třeba z hygienických důvodů nemohou nikomu posloužit. Ostatní knihy nabízíme zdarma návštěvníkům knihovny a jsme znovu a znovu překvapeni, jak rychle vždy zmizí bez ohledu na téma nebo jazyk.

Jak hodnotíte informace, které je možné získat z internetu, není někdy kniha spolehlivější?
Internet je úžasná a svým způsobem převratná věc, kde je možné najít spoustu užitečných a dříve jen těžko dostupných informací. Dnes není problém takové informace získat, o to těžší ale je zhodnotit jejich kvalitu a hodnověrnost.
Pokud tedy jde o informace 
ke studiu a především pak
k vědeckému výzkumu, nabízí Akademická knihovna JU svým uživatelům profesionálně budované databáze, které přinášejí ověřené výsledky světové vědy, a to tak rychle, jak by tištěná kniha nebo časopis nemohly. Nicméně, dobře napsaná 
a hezky zpracovaná učebnice má ještě stále mnoho předností, proto se o osud tištěných knih v nejbližší době nebojím.