Do hlasovacích místností dorazilo celkem 1365 občanů z 3009 oprávněných voličů. Účast tedy byla 45,36 procent. Tím Zlivští splnili první zákonnou podmínku, která stanovuje, že účast v referendu musí být alespoň 35 procent.

Lidé odpovídali na otázku "Souhlasíte, aby Město Zliv v rámci samostatné působnosti obce realizovalo projekt "Sběrný dvůr Zliv" ve Zlivi, Dolní náměstí, p.č. 3416?"

Pro variantu NE se vyslovilo 1153 voličů, odpověď ANO zaškrtlo 184 obyvatel. Hlasování se zdrželo pět zúčastněných.

Pro vítěznou variantu tedy celkově hlasovalo 1153 občanů z 3009 všech oprávněných voličů, tj. 38,32 procent, což je více než zákonem požadovaná pětadvacetiprocentní většina všech oprávněných voličů.

Zlivské referendum tak splnilo všechny podmínky a výsledek NE je podle zákona závazný pro zastupitelstvo a orgány obce.

Projekt sběrného dvora vzbuzoval ve Zlivi v posledních týdnech velké vášně. Vedení města jej chtělo vybudovat na Dolním náměstí, tedy v centru, nedaleko kostela a obytného domu. Mnoho obyvatel však proti plánu protestovalo s tím, že zvolené místo je nevhodné. Na posledním bouřlivém zastupitelstvu si nakonec lidé vymohli právě konání místního referenda.

"Od začátku jsem byl připravený respektovat rozhodnutí občanů, ať bude jakékoli. Trochu mě výsledek mrzí ve vztahu k městu, protože propásneme příležitost připravit se na další období nakládání s odpadem, ale osobní problém s tím nemám. Nepovažuji to za osobní tragédii," reagoval v sobotu dopoledne starosta Jan Koudelka.

Velkou radost má z výsledku opoziční zastupitel Tomáš Kučera, jeden z nejvýraznějších odpůrců návrhu. "Opravdu mě to potěšila vysoká volební účast. Je vidět, že se lidé zajímají o dění kolem sebe. Jen si myslím, že projekt měl být zastaven už na zastupitelstvu a nemuseli jsme zbytečně vynakládat prostředky na referendum. Bylo totiž celkem jasné, jak to dopadne. Vždyť na petici jsme nasbírali 750 podpisů za dva týdny," dodal.

Více zde: Boj o sběrný dvůr ve Zlivi

Podrobnosti a další ohlasy najdete v pondělním tištěném vydání Deníku.