Za zhruba deset měsíců, co se konají v Českých Budějovicích podpisové akce, odeslali organizátoři do Prahy již přes sedmdesát tisíc podpisů pro uspořádání referenda.


„Každý týden ve čtvrtek máme petiční stánek buď na Lannově třídě, anebo u hlavní pošty. Podepisuje se zde opravdu hodně lidí. Bohužel žádné statistické srovnání nemáme, ale vždy, když odevzdáváme petiční archy do pražské centrály, tak nám říkají, že je to dobré,“ řekla včera k akci Lenka Rosková z českobudějovické pobočky iniciativy Ne základnám. „Lidi tento problém zajímá a což mě překvapilo, že je dost lidí, kteří radar chtějí a přesto se nám také podepíší,“ dodala jedna z českobudějovických aktivistek a dodala, že kdyby měl radar stát v nedalekých Boleticích, že by se o americkou základnu lidé, nejen z krajské metropole, zajímali ještě více.

Jako Rusové

„Jsem jednoznačně proti americkému radaru u nás. Po roce osmdesát devět všichni politici tvrdili, že už u nás nikdy nemají být cizí vojska a zdůrazňovali to i při odchodu ruských vojáků z tehdejšího Československa,“ podotkl k petici Aleš Trdla z Českých Budějovic. Většina i námi oslovených lidí se domnívá, že přítomnost americké strany na území Česka není dobrá.


„Autobus má poukázat na to, že radar je skutečně nebezpečná věc a povede k novému zbrojení. Chceme, aby se o této záležitosti jednalo v referendu,“ doplnil včera tiskový mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš.