I v českobudějovické půjčovně se totiž lidé ptají na nové podmínky plavby po Horní Vltavě. „U nás to není tak aktuální, ale zhruba pětina zákazníků se ptá. Někteří neví skoro nic, jiní mají všechno zjištěno. My jim poskytneme informace, ale registraci si zařizuje každý sám. Pro nás by to bylo administrativně náročné,“ řekla k letošní největší vodácké novince manažerka půjčovny Ka – servis Eva Farkačová.

Bez problémů

I když se musejí vodáci na určitém úseku Vltavy na Šumavě registrovat, zdá se, že to není zase taková překážka.

„Od prvního května, kdy se v uvedeném úseku začalo splouvat, bylo k dnešnímu dni registrováno téměř dva tisíce čtyři sta lodí. Registrační platbu uhradilo 1 537 osob a zhruba 240 plateb se vrací. Důvodem, proč se platby vracely, byl nadlimitní stav vody. Jelikož je počasí spíše chladné a deštivé, neklesla hladina řeky pod stanovený limit padesát centimetrů,“ říká tisková referentka NP a CHKO Šumava Jana Zvettlerová.

Podle správy parku se nejvíce vodáků registruje o víkendech, kdy se jedná až o padesát vodáků, během týdne se jedná jen o pár desítek registrací.

„Vodáci jsou ale velmi ukáznění a žádné problémy nenastaly. Ještě se nestalo, že bychom někoho museli pokutovat,“ doplnil Zvettlerovou Petr Šrail, referent informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava.