Jihočeská společnost přátel hudby (JSPH) chce centrum vybudovat s pomocí sponzorů v areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech. Rejnok už má územní rozhodnutí, ale při chystání žádosti 
o stavební povolení, řečeno námořnickou terminologií, „uvízl na mělčině".

Přinejmenším se o pár měsíců zdržela smlouva s městem na pozemky, které jsou pro stavbu potřeba. „Žádný investor nepodepíše smlouvu, dokud nebudeme mít pozemky," říká Antonín Kazil, předseda JSPH. Ke zvolněnému tempu příprav dodává, že tým, který chce v Českých Budějovicích uskutečnit projekt architekta Jana Kaplického, postupuje krůček po krůčku. „Je to velký projekt," vysvětluje Antonín Kazil.

Smlouva na pozemky už se chystala před prázdninami, město chce ale předem znát investora. Zatím rada města pozemky pro Rejnoka „zapykala". „Je schválen záměr budoucího pronájmu a záměr budoucího prodeje pozemků pod stavbou," potvrdila Českobudějovickému deníku tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.
Iniciátoři projektu by se měli nyní sejít přímo s radními.

Rejnok čeká na pozemky

Za necelý měsíc, 21. srpna, by měli navštívit jednání českobudějovické městské rady iniciátoři projektu, který je ve městě znám zkráceně jako Rejnok. Na stole bude klíčové téma: pozemky.

Českobudějovická radnice už je pro stavbu předběžně přislíbila a dokonce schválila záměr budoucího pronájmu a prodeje. V rámci příprav na uskutečnění neobvyklého projektu zastupitelstvo schválilo i změnu územního plánu. Díky ní by na hranicích města, na dohled od přírodní rezervace Vávrovské rybníky, mohlo vzniknout kongresové a koncertní centrum, které by nabídlo kromě jiného dva sály pro 1000 a 400 diváků nebo komerční prostory. Ty jsou podle Antonína Kazila, jednoho z iniciátorů projektu, nezbytné proto, aby se centrum provozně uživilo.

Nyní jsou klíčovou otázkou pozemky pro budoucí stavbu. „Jsou jednou z podmínek pro smlouvu se sponzorem," zdůrazňuje Antonín Kazil, předseda Jihočeské společnosti přátel hudby. Připouští však, že podmínek pro jednání s investory je více. „Ještě se dělají další propočty provozních nákladů," říká Antonín Kazil a dodává, že do konce roku by v těchto otázkách mělo být jasno. „To bychom nikam nepostoupili," dodává předseda Jihočeské společnosti přátel hudby a naznačuje, že ani jemu nejsou průtahy milé.

Podle harmonogramu prací by měl projekt získat příští rok stavební povolení. Zahájení stavby odhaduje Antonín Kazil na rok 2015. Sponzora nebo sponzory, kteří zatím nebyli zveřejněni, chtějí iniciátoři projektu představit po podpisu sponzorské smlouvy.

Město se už několikrát vyjádřilo, že finančně akci nepodpoří, ale je ochotné poskytnout například pozemky ve Čtyřech Dvorech.