České Budějovice vyhláškou omezily provoz heren, ale na městském autobuse je k vidění velká reklama na jednu z nich. Co si o tom myslíte?

Doba, ve které žijeme, je plná paradoxů. A jedním z nich by mohlo být i to, že město na jedné straně vystupuje v pozici ochránce občanů před negativními vlivy, ale na druhé straně reaguje na mechanismy trhu, který mu přináší peníze. Nedá se to ale jednoduše odsoudit. Důležité je, aby tu byli lidé, kteří na to poukazují a diskutují o tom.


Jak se díváte na reklamy propagující hazard?

Z etického hlediska je to problematické. Reklama by neměla být na něco, co má vlastně negativní důsledky. Takže z tohoto pohledu bych si dovedl představit i zákaz takové reklamy.

Jaké reklamy konkrétně, by se podle vás, měli zakázat?

Na všechno, co vyvolává závislost. Ale samozřejmě je otázka, jestli by to zákon dokázal definovat. Věřím že ano. Zároveň by se sem promítl i celosvětový trend jako například u kouření. To se nyní sice na jedné straně vnímá tak, že nebudeme zasahovat do svobody člověka, ale stále více zemí zakazuje kouření na veřejných prostranstvích a podobně.To bylo ještě před deseti lety nepředstavitelné. Myslím, že dochází k posunu v povědomí a mohlo týkat i heren, v tom by mohla být diskuze o nich velice pozitivní.

Je podle vás reálné, aby zákon reklamy na tabákové výrobky, alkohol či herny skutečně zakázal?

Nevěřím, že by v tuto chvíli bylo průchodné je zcela zakázat, ale mohly by se omezit.

Jakým způsobem?

Například kdyby se reklama na alkohol nevysílala ve veřejnoprávních médiích. To by mohl být jeden z kroků, protože veřejnoprávní média mají i úlohu výchovnou. Samozřejmě to nepůjde ze dne na den, ale chce to svůj čas a je dobré ten proces nastartovat.

Co se týče heren, nebude takovým krokem alespoň to, že podle vyhlášky zmizí neonové cedule lákající na velké výhry?
Určitě ano, ty jsou zrádné v tom, že určitá míra pravdivosti tam jde. Teoreticky ten člověk má šanci vyhrát, ale prakticky je ta šance minimální, téměř nulová.

Mohl by zákonný zákaz reklam zcela vyřešit problém se závislostmi?

Já myslím, že by to chtělo ještě další krok, ten osvětový. Mělo by se například posilovat povědomí o tom, že kouření není móda.