Od 1. července 2021 jsou v jihočeské metropoli kvůli celkové rekonstrukci mimo provoz Plavská ulice a ulice L. M. Pařízka. Ovlivňuje to místní obyvatele, ale i stovky lidí, kteří tudy dojíždějí do Českých Budějovic z Roudného, Římova nebo Ločenic. Teď musejí po náhradních trasách. Objížďku je třeba využít také při cestě do areálu Policie ČR v Roudenské ulici.

Už v listopadu by ale mohla být kompletně dokončena alespoň část prací. V ulici L. M. Pařízka zbývá podle náměstka primátora Petra Holického jen položit konstrukční vrstvy silnice. Podobně je tomu v úseku Plavské mezi přejezdem u jižní zastávky a již vloni obnovenou částí komunikace na kraji města.

Před kanceláří společnosti E.ON čekala fronta zájemců o smlouvu.
Drtí vás zálohy na energie? Kraj se pokusí ceny snížit, volejte ombudsmanovi

Financování současné opravy si rozdělily Jihočeský kraj a město České Budějovice, podobně jako loňskou akci, která obnovila silnici směrem k Novému Roudnému a stála necelých 45 milionů korun. Investice přinese nové silnice či chodníky nebo kanalizaci a vylepší také parkoviště poblíž Malého jezu. Cena má být necelých 40 milionů korun. Město má zaplatit přes 20 milionů bez DPH a kraj necelých 17 milionů bez DPH. Práce opět provádí podle Davida Hockeho z informačního oddělení krajského úřadu společnost Eurovia.

Vzhledem k tomu, že akce probíhá za rozsáhlé uzavírky, požádal už dříve Petr Holický všechny dotčené o pochopení a trpělivost.

Práce jsou rozděleny do tří úseků, aby bylo možné zachovat dopravní obslužnost velkých obytných bloků nebo areálu Policie ČR. Dva vnější úseky jsou nyní před poslední fází rekonstrukce. Vnitřní úsek kolem přejezdu u jižní zastávky přijde na řadu následně.

Hřbitov u sv. Otýlie v Českých Budějovicích.
Umělci, starostové i biskup odpočívají u svaté Otýlie či svatého Prokopa

Původně měla rekonstrukce začít v květnu a skončit kolem poloviny prosince. Mohla ale začít až se zpožděním od 1. července kvůli uzavírkám spojeným se stavbou dálnice D3. „Práce probíhají podle aktualizovaného harmonogramu, staví se do pozdních odpoledních hodin včetně víkendů,“ uvedla k aktuální situaci tisková mluvčí krajského úřadu Hana Brožková. Počasí pak rozhodne podle Petra Holického o tom, jestli bude celá akce dokončena ještě letos nebo bude přes zimu umožněn provizorní provoz a rekonstrukce dokončena na jaře.