Až osmdesát dětí může nyní navštěvovat Mateřskou školu v Ledenicích. Doposud jich bylo o tři desítky méně. Za poslední rok však prošla školka celkovou rekonstrukcí za zhruba třicet milionů korun.

„Moc se mi líbí ten nový nábytek i barevně zvýrazněné interiéry. Zajímavá jsou i ta veliká okna, ze kterých je krásný výhled ven do zahrady,“ pochvaluje si místní obyvatelka Jaroslava Křížová, jejíž tříletá dcera Janička začne školku od září navštěvovat. Hlavním důvodem této rekonstrukce i přístavby jednoho nového patra byl zvyšující se počet dětí, které sem nemohly nastoupit kvůli omezené kapacitě.

Velký převis dětí

„Před šesti lety jsme museli kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám zavřít školku ve Zborově, která měla kapacitu kolem šestnácti míst. Bylo to hodně znát, protože po zápisech do ledenické školky se začal zvyšovat převis dětí, na které se nedostalo. Poslední dva roky už jich bylo kolem dvaceti, což bylo dále neúnosné,“ popisuje ředitel zdejší základní školy Josef Cukr.

Místní obyvatelé se proto obrátili v únoru loňského roku formou petice na zastupitele s požadavkem, aby se pokusili tuto nepříznivou situaci nějak změnit. „Nechali jsme tedy nejprve zpracovat projektovou dokumentaci, která by tento problém řešila. V srpnu loňského roku sem nastoupila stavební firma a pustila se do toho,“ vysvětluje starosta Miroslav Franěk. Jak dále dodává, největším úskalím rekonstrukce bylo to, že se dělala za plného provozu školky i školní jídelny, která zde rovněž sídlí. Během rekonstrukce objektu, který vznikl v polovině sedmdesátých letech minulého století, došlo na kompletní výměnu rozvodů vody i elektřiny, oken a dveří a celá budova byla rovněž zateplena.

Příslib do budoucna

Zdobí ji i zbrusu nová barevná fasáda. Úprav se dočkala i školní zahrada, kde vzniklo moderní dětské hřiště. Děti z Ledenic i přilehlých osad se mohou radovat i z multifunkčního sálu a výtahu. Celkové náklady se vyšplhaly na třicet milionů korun. Necelou polovinu této částky, tedy třináct milionů korun, získali Ledeničtí díky dotaci z ministerstva financí, zbytek uhradili ze svého vlastního rozpočtu. Včerejší slavnostní otevření školky si nenechal ujít ani krajský radní František Štangl. Ocenil zejména to, že stále existují místa, která zvyšují kapacitu svých školek. Je to podle něj dobrým příslibem do budoucna. „Naproti školce je postavený moderní domov pro seniory, takže je vidět, že městys Ledenice opravdu dobře myslí na své nejmenší i na seniory,“ uvedl Štangl.