Olympijské kruhy, které na náměstí vznikly, se staly největšími živými kruhy a byly zapsány do České knihy rekordů. Pět kruhů, tedy modrý, žlutý, černý, zelený a červený, utvořilo na náměstí Přemysla Otakara II. celkem 2164 žáků 2. stupně budějovických základních škol, kteří se oblékli do triček v olympijských barvách. Samsonova kašna se stala centrálním kruhem a určila velikost jednotlivých kruhů, kdy každý kruh má vnitřní průměr 24 a vnější 29 metrů a tvoří jej 433 dětí.

Slavnostní zahajovací ceremoniál olympiády dětí a mládeže se koná v neděli 23. června od 17.30 h na náplavce u Dlouhého mostu. Stejně jako ve Francii také v Českých Budějovicích se návštěvníci mohou těšit na velkou podívanou. Chybět nebude nástup krajských výprav v čele s vlajkonoši, vztyčení olympijské vlajky či zapálení ohně. „Všechny dílčí aspekty olympijských her a olympiády dětí a mládeže jsou stejné. A je to právě slavnostní zahájení, na které pak všichni účastníci vzpomínají, jelikož zde poprvé pocítí speciální olympijskou atmosféru. Ta pak bude v Budějovicích a dalších pořadatelských městech znatelná i následující čtyři dny,” říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

close Dva tisíce žáků z devíti základních budějovických škol vytvořilo na náměstí olympijské kruhy. info Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek zoom_in Dva tisíce žáků z devíti základních budějovických škol vytvořilo na náměstí olympijské kruhy.

Ceremoniálem provede televizní moderátor Daniel Stach, mladí sportovci si pak budou moci užít koncert Adama Mišíka. Od 21.15 h se uskuteční koncert Jihočeské filharmonie a celý večer ukončí multimediální show Circles. Vstup je zdarma.