Vyplývá to z průzkumu, který provedla Místní akční skupina Hlubocko – Lišovsko.

Sčítání na jedné z nejpopulárnějších zdejších stezek proběhlo za chladného zářijového dne, který by cyklistům příliš přát neměl. „Chtěli jsme zjistit, jaký je o cyklostezku zájem ve špatném počasí. Za stejných podmínek jsme sčítání provedli i vloni,“ uvedla Michaela Valtrová.

Výsledky sčítání byly překvapivé. Cyklostezku využilo v čase od osmé hodiny ranní do osmé hodiny večerní přes 1300 cyklistů, bruslařů a dalších. V loňském roce jich členové akční skupiny za stejných podmínek napočítali mnohem méně, jen přes 800 denně. Zájem o stezku je tedy ještě větší než před rokem. Za ideálního teplého počasí projelo stezkou denně dokonce více než tři tisíce kolařů.

Cyklistická stezka na Hlubokou má však podle obyvatel Českých Budějovic také řadu chyb. „Měla být širší, chybí pruh s jiným povrchem vyhrazený běžcům, most přes řeku a cesta na druhém břehu, po které by se cyklisté mohli vracet,“ poukazuje na nedostatky Josef Cepák, bývalý předseda Nadace cyklistické stezky Budějovice – Hluboká.

Bruslaři na stezce kritizují hlavně špatný asfaltový povrch v obci Bavorovice. Podle Miroslava Nachlingera z Českých Budějovic kazí tento krátký úsek celou jízdu a řada bruslařů kvůli němu ani trasu neabsolvuje. To potvrdila i Michaela Valtrová. „Ze statistik je patrné, že se bruslaři zastaví v Bavorovicích a na Hlubokou kvůli špatnému stavu silnice dojede málokdo.“

Velkou nevýhodou stezky se také paradoxně stává její oblíbenost. V létě je hodně přetížená. „Neustále musím někoho objíždět. Překážejí tam hlavně bruslaři, kteří často nevědomky brzdí cyklisty,“ řekl Karel Kroupa z Českých Budějovic.

I v centru města využívají cyklisté řadu stezek, k většině ale mají výhrady. Podle Evy Novákové jsou špatně řešené, cyklisté musejí často sesedat nebo se míchají mezi chodce, které pak těžko objíždějí.

Josef Cepák upozorňuje na to, že cyklistů ve městě přibývá. „Je třeba lépe vymezit stezky, protože cyklisté budou po městě jezdit stejně, a když nemají vyhrazenou bezpečnou cestu, ohrožují sebe i okolí,“ dodává.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ