Téměř sedm metrů měřila špenátová palačinka s křenovým máslem, šunkou a vejci, kterou vpátek na českobudějovickém výstavišti připravili studenti Střední školy Hostouň. Vytvořili tak nový český rekord a nakrmili přes šedesát návštěvníků Gastrofestu.

„Na rekord se dá dělat všelicos, ale my jsme potřebovali něco, co tady můžeme ukázat a nemusíme například dopékat v peci. Proto jsme se rozhodli pro tento pokrm,“ vysvětlil učitel odborné výchovy Václav Procházka. Na rekordní palačince pracovali tři učni a spotřebovali mimo jiné čtyři kilogramy šunky, šest hlávek ledového salátu, šest kilogramů křenového másla a 38 klasických špenátových palačinek, které si připravili předem. Samotné naplnění a zarolování obří pochoutky pak trvalo jen něco málo přes sedm minut.

Rekordu však předcházel téměř dvouměsíční trénink. „Velmi důležité je zkoordinovat práci jednotlivců, aby každý přesně věděl, co má dělat, a vše promyslet tak, aby se jeden druhému nepletl. Musí to zkrátka šlapat, jako u výrobního pásu,“ popsal Procházka. Učni podle něj sice cvičně nevyráběli celou sedmimetrovou palačinku, ale vytrvale si zkoušeli zarolovat kratší úseky. To se jim vždy podařilo a proto si na rekord věřili.

Střední škola Hostouň však včera neslavila úspěch poprvé, na kontě má již čtyři rekordy. Všechny navíc získala právě na českobudějovickém Gastrofestu. „První bylo krájení domácích nudlí. Jeden z učňů tehdy za tři minuty nakrájel osm tisíc nudlí, které byly zhruba pět centimetru dlouhé a dva a půl milimetru široké. Druhým rekordem byla obří sladká palačinka s marmeládou a šlehačkou a loni jsme tu dělali dlouhou kremroli,“ vyjmenoval Procházka.

Snaha o rekordy je podle něj takovou třešničkou na dortu v celoročním programu studentů a také samozřejmě obrovskou motivací. O co se v Budějovicích pokusí příště ale zatím netuší. „Určitě to bude zase něco velkého, ale nejspíš už ne do délky. Spíš zkusíme něco kruhového nebo do výšky,“ řekl.

Téměř sedmimetrová slaná palačinka zmizela v pátekz pultu během pouhé půlhodiny. Jednu porci snědl i sám Procházka. „Jak by to vypadalo, kdybych neochutnal to, co naši chlapci připravili,“ komentoval s úsměvem.