Při lidové slavnosti Gillamoos v Abensbergu unesl 21 plných tupláků na vzdálenost 40 metrů. „Sklo s pivem vážilo kolem 50 kilogramů,“ napsal deník PNP. Poznamenal, že pravidla Guinnessovy knihy předepisují, že prázdný tuplák musí vážit alespoň 1,3 kg. Sklo musí být vyzdviženo se stolu o výšce 110 cm a odneseno 40 metrů. Po odložení musí zůstat v nádobách nejméně 90 procent obsahu. Od roku 2007 držel světový rekord Australan, první Strümpfelův pokus o překonání před rokem nevyšel.

Češka spadla v Alpách

Na lezecké cestě ve stěně Echernwand v Hallstattu spadla v sobotu odpoledne 44letá žena z Prahy a musela být vyproštěna horskou službou. „Spadla v lezeckém zajištění, ale pro vyčerpání nemohla zpátky ani dál,“ napsal deník OÖN. Pražané lezli ve dvou dvojkách. Počasí bylo špatné.

Cesta letos v květnu otevřená má přes 290 metrů převýšení a v klíčových místech má stupeň D. V jednom takovém místě ve třech čtvrtinách stěny žena spadla a zůstala viset na laně. „Manžel vyrozuměl horskou službu z Hallstattu. Její zásah ztížil silný déšť,“ pokračují OÖN. Dodávají, že cesta je mezi sportovci velmi oblíbená, ale u záchranářů ne – ti už tam letos museli opakovaně pro vyčerpané nebo zraněné horolezce.

Budou kluci číst?

Už dlouho je množstvím výzkumů doloženo, že chlapci mají ve srovnání s děvčaty slabší schopnost čtení, sděluje linecký list Volksblatt. Testy PISA prý ukazují velké rozdíly, přičemž především v oblasti motivace ke čtení – tedy v chuti se tak bavit – jde o rozdíl dramatický.

Podle hornorakouského školního rady Hermanna Pitzera je to mimo jiné ovlivněno i názorem kluků, že čtení není „cool“. Pitzer si myslí, že rozdělení chlapců a děvčat ve školách, jak se o něm diskutuje zejména v přírodovědných vědách, by v tomto směru prospělo i „silnějšímu“ pohlaví. Byla by to prý šance v rozvíjení čtení stavět zvlášť na jeho potřebách. „Zatím co chlapci stále ještě upřednostňují odborné texty, děvčata spíše fiktivní,“ říká. U holek jde hlavně o vztahové příběhy, u kluků o virtuální svět. Rozdělení ve výuce by mohlo tyto rozdílné orientace zohlednit a motivaci chlapců ke čtení posílit.
Podle onlinové ankety deníku se 81,3 procenta občanů vyslovilo proti děleným třídám podle pohlaví.

Vydělávali na ně žebráci

Vídeňští a rumunští kriminalisté po měsíce rozkrývali zločinnou skupinu, která organizovala žebrání v Rakousku. V obou zemích bylo pozatýkáno šestnáct lidí.

„Spolčení cíleně propašovávalo do Vídně tucty postižených a starých Rumunů a tam je částečně násilím donutilo žebrat,“ píše linecký list OÖN. Jak potvrdil vedoucí centrály pro potírání převaděčské kriminality Gerald Tatzgern, vídeňská policie pozorovala v zimě žebráky ve městě a zjišťovala, zda nemá kriminální pozadí. „Ti lidé byli částečně cíleně naverbováni v Rumunsku a dopraveni do Rakouska,“ říká Tatzgern. „Museli žebrat i v zimě celé hodiny na ulicích. V této struktuře jsme identifikovali na osmdesát lidí. Mohlo jich být ale ještě víc.“ Podle jednoho z kriminalistů muselo v jedné místnosti nocovat až čtyřicet žebráků. Vládlo tam striktní uspořádání výhodnosti místa uložení podle výše vyžebraných částek. Lidé museli vyžebrat denně osmdesát eur, jinak byli vystaveni represáliím a teroru.

„Soud s organizátory proběhne v Rumunsku. V Rakousku zadržení k němu budou vydáni,“ uzavírají OÖN.