„U nás se sezona vyvíjelaa poměrně dobře. Do půlky prázdnin jsme měli náskok asi osm set lidí, ale v srpnu a září jsme zase ztráceli,“ řekl kastelán hradu v Nových Hradech Jan Smolík. Turisty podle něj odradilo studené počasí a silniční uzavírka u města.


„Byla značena tak nepřehledně, že se tam ztratili i místní. Jestli sem vyrazili rekreanti z Třeboňska, bloudí tam ještě teď,“ poznamenal ironicky Smolík. I přesto v Nových Hradech počítají s nárůstem návštěvnosti proti loňským dvaceti tisícům turistů.


O desítky tisíc lidí více než v minulém roce si zatím zaplatilo vstupenku na prohlídkové trasy zámku Hluboká. „Doufám, že jsou návštěvníci spokojeni se zvýšenou úrovní nabídky. Prakticky nabízíme čtyři okruhy včetně věže,“ řekl k nárůstu o 50 000 lidí kastelán Miroslav Pavlíček. Hluboká tak čeká letos celkem 290 tisíc návštěvníků.


Vedle hlavní trasy se lze na slavném zámku samostatně podívat do soukromých apartmánů, do zámecké kuchyně a jejího zázemí a na vyhlídkovou věž, která byla otevřená po celé prázdniny. „Ukázalo se, že jsme zvolili správnou cestu,“ pochválil si postupné rozšiřování nabídky o další trasy Pavlíček.
Jedině „vedlejší“ nabídka skýtá podle kastelána ještě šanci na možné rozšíření služeb, protože hlavní trasa už je prakticky plná a její kapacitu není možné navýšit, pokud chce správa zámku zachovat odpovídající kvalitu a turisty „nešidit“.


Vrchol podzimní sezony mají před sebou v renesanční tvrzi Žumberk. „Příští víkend chystáme výstavu chryzantém,“ zmínil kastelán Roman Josefík. Množství návštěvníků se podle Josefíka moc nezměnilo, ale rozdělilo se do celého léta. „Loni bylo více lidí v srpnu, kvůli počasí. Letos to bylo rozložené do července i srpna stejně,“ zhodnotil prázdninové měsíce kastelán.