Povodí Vltavy spustilo dva obří válce Jiráskova jezu nad Dlouhým mostem a vrátilo obě řeky ke stavu, na který jsou obyvatelé města zvyklí.

Skončila tak možnost procházet se „suchou“ nohou v korytě řek, což využívali někteří skalní rybáři, nebo dokonce možnost projet se po dně Vltavy nebo Malše na lyžích při nedávném „úderu“ zimy. A také zmizela nadlouho šance vidět obě řeky zhruba v té síle, v jaké je viděli zakladatelé města před více než sedmi sty lety. Hladina řek byla snížená od loňského podzimu od 15. září kvůli rekonstrukci elektrárny a úpravě koryta pod elektrárnou. Podle úsekového technika Povodí Vltavy Martina Kaisera se odpadní koryto pod elektrárnou prohlubovalo. Samo Povodí Vltavy pak využilo situaci k sanaci jednoho výmolu u pilíře v nadjezí.

Zároveň se monitorovaly břehy, kde zčásti zůstává funkční ještě opevnění břehů z regulace provedené v 1. polovině 20. století. „Staré palisády jsou místy trošku nahnilé, ale bez větších poruch,“ zmínil Kaiser a dodal, že stav břehového opevnění je vyhovující a s žádnými pracemi v korytě se nyní nepočítá. Velké úpravy břehů Malše například u věže Železná panna a na Sokolském ostrově se dělaly po škodách, které způsobily povodně v roce 2002.

Řeky po napuštění hladiny mají těsně nad Jiráskovým jezem hloubku 3,55 metru, což odpovídá výšce válců, které vodu zadržují.