„Jedná se o jednu z plodin, která byla alespoň na úrovni rentability,“ vysvětlil význam řepky pro zemědělce Zdeněk Houška, předseda družstva Skalka se sídlem v Lipí. Dosud se počítalo s tím, že řepka se využije v rámci produkce biopaliv.

Jenže prezident Václav Klaus odmítl podepsat příslušný zákon, který měl platit od léta a odbyt části produkce nyní „visí ve vzduchu“. Houška míní, že preziodentské veto už současný parlament nedokáže přehlasovat tak, aby zákon platil podle původního záměru. Naštěstí už jsou podle Houšky uzavřené smlouvy na výkup více než poloviny produkce.

Samotné družstvo Skalka už prodalo tři čtvrtiny předpokládané sklizně. „Co bude se zbývající sklizní nikdo nedokáže říct. Je možné, že pokud situace bude vyhrocená, tak se řepka vyveze do zahraničí,“ naznačil možný vývoj Houška. Určitou jistotu už mají podniky, které prodaly celou plánovanou produkci. „Záleží na tom, jaký bude výnos,“ upozornil však ohledně smluv Petr Šesták, agronom ZOD Olešník. Naznačil tím, že pokud by byla nadprůměrná úroda, měli by i Olešničtí řepky více, než na kolik mají nyní smlouvy. Šesták ale dodal, že loňský rekordní rok s produkcí 3,8 tuny z hektaru, asi nebude překonán.