Odvolání Zdeňka Řeřábka z funkce tajemníka magistrátu je neplatné. Rozhodl o tom v pondělí krajský soud. Potvrdil tím lednový verdikt okresního soudu. Řeřábek se tak může vrátit na své původní místo.

V obou případech se přitom soudy vůbec nezabývaly tím, zda měl primátor Juraj Thoma podpořený souhlasným stanoviskem ředitele krajského úřadu Luboše Průši k Řeřábkovu odvolání legitimní důvod. Soudní spor vyhrál Řeřábek takzvaně pro uznání.

Radnice měla totiž loni na přelomu srpna a září třicetidenní lhůtu na to, aby se k žalobě Zdeňka Řeřábka vyjádřila. Třebaže bylo město vedené v té době primátorem Miroslavem Tetterem poučeno, že pokud tak neučiní, okresní soud uzná automaticky Řeřábkův nárok, lhůtu propáslo. Soud proto Řeřábkově žalobě vyhověl, aniž by zkoumal faktické okolnosti – důvody a náležitosti odvolání z funkce.

„Soud nezpochybnil žádný důvod odvolání tajemníka,“ litoval primátor Juraj Thoma toho, že ve sporu rozhodla pouze formální stránka. „Pokud chtělo město prohrát, tak kvůli Miroslavu Tetterovi také prohrálo. Myslím si, že proto byl zvolen primátorem,“ podotkl Thoma.

Radnici, v jejímž čele od podzimních voleb Thoma opět stojí, nebylo nic platné ani odvolání. Krajský soud je shledal nedůvodným a rozsudek soudu prvního stupně potvrdil.

Reakci Zdeňka Řeřábka na zásadní posun v celé kauze se redakci získat nepodařilo. Úředník odmítá hovory na svém mobilním telefonu.

Právní zástupkyně města v pondělí u krajského soudu namítala, že k vydání rozsudku pro uznání nebyly v této věci předpoklady. S poukazem na občanský soudní řád upozornila, že rozsudek pro uznání nelze vydat ve věcech, v nichž nelze uzavřít soudní smír, což je podle ní i tento případ odvolání z funkce. Okresní soud musel tedy podle ní žalobu tajemníka věcně projednat.

Právní zástupce Zdeňka Řeřábka naopak mínil, že i v těchto případech dohoda (k vyřešení vzájemných nároků účastníků, ke konstatování, že k určitému datu pracovní poměr dotyčného trvá apod.) možná je, a tedy je přípustné i vydání rozhodnutí pro uznání.

Strany sporu odborně argumentovaly zákoníkem práce, zákonem o úřednících územních samosprávných celků, judikaturou a stanovisky vyšších soudů. Krajský soud poté rozsudek první instance potvrdil jako správný.

„Pro povahu věci a skutkovou složitost vydal okresní soud kvalifikovanou výzvu žalovanému se všemi poučeními, aby se vyjádřil, a řádně mu ji doručil,“ řekla předsedkyně senátu. „Žalovaný se ale nevyslovil. Povaha věci nevylučovala uzavření smíru a soud tedy mohl rozhodnout pro uznání.“

K argumentaci specifickým zákonem o úřednících odvolací senát připomněl, že tato norma nemá zvláštní ustanovení o tom, zda lze odvolání z funkce vzít zpět, a tak v tomto ohledu platí i pro takovéto zaměstnance „normální“ zákoník práce. Stanoviska vyšších soudů pak připouštějí i pro nejpřísnější sankci, okamžitou výpověď, možnost dalších dohod.

Odvolání Zdeňka Řeřábka z funkce tajemníka je tedy pravomocně neplatné. A jen odvolací řízení o tom stálo radnici dalších 14 399 korun náhrad nákladů právního zastoupení „staronového“ úředníka.